Բոլորիդ հետ միասին շատ ոգեւորված եմ այսօրվա համար, որովհետեւ այս օրը արտահայտում է այն ինչ մենք ձգտել ենք 27 տարի, կառուցել մեր պետությունը, մեր երկիրը, որպես ժողովուրդ ունենալ հստակ արտահայտված ընտրություն, արժանապատվություն, վստահություն ու հարգանք, գիտակցում՝ աշխարհում քաղաքականության ունեցած դերի մասին: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 27-ին, Քաղաքացու օրվա շրջանակում հանրային քննարկման ժամանակ նշեց Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Ըստ նրա՝ հենց այս ամենի վրա պետք է կառուցել պետությունը, վերականգնել սուվերենությունը։
«Մենք բավական հզոր փորձ ենք ստեղծել՝ մարդու իրավունքը, մարդու տեղը հասարակության մեջ արտահայտելու, հասարակական կազմակերպությունների միջոցով, պետության դերը արտահայտելու որպես մարդուն ծառայություն մատուցող:
Այդ ամենն է քաղաքացու օրն, որովհետեւ քաղաքացին է հիմքը պետության, քաղաքացին իր ամբողջությամբ պետություն է, որտեղ ինքն է տերը իր իրավունքների, իր զարգացման, բարեկեցության, որը պահանջում է արդարություն, որը պահանջում է օրենքի գերակայություն։ Այստեղ կա գիտակցումը, որ կառավարության դերը քաղաքացուն ծառայություն մատուցելն է»,-ընդգծեց ԱԳ նախարարը՝ հավելելով, որ շատ կարեւոր է նաեւ կապը քաղաքացու հետ, որը զգոն է պահում կատռավարությանը եւ դա ուժեղացնում է կառավարության մանդատը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց, որ թեեւ կարեւոր է միջազգային հանրության գնահատականը ՀՀ-ում տեղի ունեցող իրադարձություններին, սակայն ամենակարեւորը ՀՀ քաղաքացու գնահատականն է։ «Մենք պատասխանատու ենք առաջին հերթին մեր ժողովրդի առջեւ։ Ինչպես է Հայաստանի քաղաքացին ընդունում, գնահատում, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում, թե ինչպիսին է հեղինակությունը Հայաստանում՝ սա առավել կարեւոր է»,– ասաց նախարարը։
Զոհրաբ Մնացականյանը նաեւ նշեց, որ Հայաստանը միջազգային հանրության անդամ է, 193 պետությունների ընտանիքի մաս է կազմում, երկիրը միջազգային հարաբերություններում պատասխանատովություն է կրում, օգտագործում է միջազգային հարաբերությունները, միջազգային համագործակցությունը, որպեսզի Հայաստանի ազգային նպատակները, ազգային օրակարգում ձեւավորված գերակայությունները առաջ տանի։
Ըստ նրա, Հայաստանը տարիներ շարունակ՝ համագործակցելով տարբեր փորձագիտական կենտրոնների հետ, աջակցել է երկրում ինստիտուտներ կառուցելուն. «Մեր քաղաքացիական հասարակությունը ակտիվ համագործակցում է տարբեր միջազգային հարթակներում։ Մեզ համար շատ էական է պահպանել այդ համագործակցության ձեւերը, որպեսզի միջազգային համագործակցությունը ծառայեցնենք առաջին հերթին մեր նպատակներին։ Մենք պատասխանտու ենք մեր երկրի, մեր երկրի հզորության համար»,– ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը։

YEREVAN. – Together with all of you, I’m very excited for today because this day expresses what we have been striving for for 27 years, built our state, our country, to have—as a people—a clearly expressed choice, dignity, confidence and respect, understanding of the role of politics in the world.
Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan on Saturday stated the abovementioned during the public debate within the framework of Citizen’s Day, which Armenia is celebrating for the first time.
According to him, a state should be built and sovereignty should be restored based on all the foresaid.
Also, Mnatsakanyan stressed that although the international community’s assessment of the events taking place in Armenia is important, the most important is the assessment of Armenian citizens.
“We are accountable before our people, first of all,” the minister added, in particular.
The FM noted that Armenia is a member of the international community, part of the family of 193 countries, accountable in international relations, and it uses international relations and international cooperation to advance the national objectives of the country and the priorities set out on its national agenda.
According to him, in cooperation with various analytical centers, Armenia has been assisting for many years to build institutes in the country.
“Our civil society is actively cooperating on various international platforms,” Zohrab Mnatsakanyan said. “It’s very vital for us to maintain the forms of that cooperation so that we make international cooperation serve our objectives, first of all. We are responsible for our country, the strength of our country.”