ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը Մեքսիկայի հետ սահմանին պատի կառուցման համար 1,5 միլիարդ դոլար է հատկացրել այն  միջոցներից, որոնք նախատեսված էին Minuteman III միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի, ինչպես նաեւ  հեռահար ռադիոլոկացիոն հայտնաբերման եւ կառավարման ինքնաթիռների արդիականացման ծրագրերի ֆինանսավորման համար:
Այս մասին հաղորդում է «The Washington Post» թերթը,  որի տրամադրության տակ են հայտնվել Պենտագոնի համապատասխան փաստաթղթերը:
Հատկացված միջոցները կուղղվեն մոտ 130 կմ պատի կառուցմանը, դրանք ներառված  են թմրամիջոցների դեմ պայքարի ծախսերի հոդվածում: Նախարարությունը նշել է, որ միջոցների փոխանցումը բացասական ազդեցություն չի ունենա մարտական պատրաստության վրա:
Ավելի վաղ Վաշինգտոնի վարչակազմի պաշտոնյաները խոստովանել էին, որ այդ գումարները կարող էին ուղղվել այլ ռազմական նախագծերի համար, որոնք ֆինանսավորման կարիք ունեն հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի ղեկավարությունը բազմիցս  հայտարարել է Minuteman III- ի արդիականացման անհրաժեշտության մաիսն` նրա հնացած ցամաքային ենթակառուցվածքների պատճառով:
Միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի կառավարման կենտրոնի արդիականացման ծրագիրը մի փոքր ուշանում է, դրա համար Պենտագոնը հատկացված միջոցների մի մասը փոխանցում է միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի կատարելագործման ծրագրին:
Ընդ որում փաստաթղթում նաեւ նշվում է, որ տեխնիկայի մշակումը մի փոքր ուշանում է, ինչը թույլ է տալիս կրճատել ծրագրի բյուջեն:
Պենտագոնը նաեւ ուղղում է ԱՄՆ-ի Պաշտպանության նախարարության հեռանկարային հետազոտական ծրագրերի վարչության մասնակցությամբ  տիեզերական փորձարկումների համար նախատեսված գումարները: Բացի այդ, հրատարակությունը նշում է, որ պաշտպանության նախարարությունը պատի կառուցման համար օգտագործում է այն միջոցները, որոնք պետք է ուղղվեին Աֆղանստանում գործողությունների ֆինանսավորումը:
Փաստաթղթում չի նշվում, թե հատկապես որքան փող է յուրաքանչյուր ծրագրից վերաբաշխվել։ Բացի 1,5 մլրդ դոլարից, Պենտագոնը պատի շինարարության համար կհատկացնի եւս մոտավորապես 4,6 մլրդ դոլար ռազմական օբյեկտների շինարարության ծախսերի գծով։ Ամերիկյան կառավարության այս քայլը առաջ է բերել Կոնգրեսի դեմոկրատների դժգոհությունը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 15-ին ստորագրել է հռչակագիր երկրի հարավային սահմանին արտակարգ դրության ռեժիմ մտցնելու մասին։ Ինչպես պարզաբանել են Սպիտակ տանը, դա թույլ կտա պետության ղեկավարին, մասնավորապես, կուտակել ընդհանուր առմամբ մոտ 8 մլրդ դոլար։ ԱՄՆ վարչակազմը մտադիր է ծախսել նշված բոլոր միջոցները Մեքսիկայի հետ 376,5 կիլոմետր երկարությամբ պատնեշ կառուցելու կամ նորոգելու համար։ Կառավարությունը կարծում է, որ դա կօգնի իշխանություններին կասեցնել անլեգալ ներգաղթը եւ թմրանյութերի մաքսանենգությունը։

The US Defense Department sent $ 1.5 billion from the funds earmarked for financing, the Minuteman III intercontinental ballistic missile (ICBM) modernization program, as well as airborne early warning and control (DRLO) aircraft, to build a wall on the border with Mexico, The Washington Post reported
The funds allocated will go to the construction of about 130 km of the wall. The department said that the transfer of funds will not have a negative impact on combat readiness. Earlier, officials of the Washington administration recognized that the money could be spent on other military projects that lacked funding.
The leadership of the US Air Force have repeatedly stated the need to modernize Minuteman III in connection with its outdated ground infrastructure. The modernization plan for the ICBM command center is slightly delayed, so the Pentagon transfers some of the funds allocated for the improvement of the ICBM program.
According to the source, the defense ministry also uses the funds that were supposed to go to finance operations in Afghanistan.
The document does not indicate how much money from each program was redistributed. In addition to $ 1.5 billion, the Pentagon allots about $4.6 billion for the construction of the wall that were aimed to be spending on the construction of military facilities. Such a move by the American government caused discontent among Democrats in Congress.
The US leader Donald Trump on February 15 signed a declaration on the introduction of the state of emergency on the southern border of the country. As explained in the White House, this will allow the head of state to accumulate a total of about $ 8 billion. The US administration intends to spend all of these funds for the construction or repair of fences on the 376.5 km border with Mexico. The government believes that this will help the authorities curb illegal immigration and drug smuggling.