ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը Մեքսիկայի հետ սահմանին պատի կառուցման համար 1,5 միլիարդ դոլար է հատկացրել այն  միջոցներից, որոնք նախատեսված էին Minuteman III միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի, ինչպես նաեւ  հեռահար ռադիոլոկացիոն հայտնաբերման եւ կառավարման ինքնաթիռների արդիականացման ծրագրերի ֆինանսավորման համար:
Այս մասին հաղորդում է «The Washington Post» թերթը,  որի տրամադրության տակ են հայտնվել Պենտագոնի համապատասխան փաստաթղթերը:
Հատկացված միջոցները կուղղվեն մոտ 130 կմ պատի կառուցմանը, դրանք ներառված  են թմրամիջոցների դեմ պայքարի ծախսերի հոդվածում: Նախարարությունը նշել է, որ միջոցների փոխանցումը բացասական ազդեցություն չի ունենա մարտական պատրաստության վրա:
Ավելի վաղ Վաշինգտոնի վարչակազմի պաշտոնյաները խոստովանել էին, որ այդ գումարները կարող էին ուղղվել այլ ռազմական նախագծերի համար, որոնք ֆինանսավորման կարիք ունեն հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի ղեկավարությունը բազմիցս  հայտարարել է Minuteman III- ի արդիականացման անհրաժեշտության մաիսն` նրա հնացած ցամաքային ենթակառուցվածքների պատճառով:
Միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի կառավարման կենտրոնի արդիականացման ծրագիրը մի փոքր ուշանում է, դրա համար Պենտագոնը հատկացված միջոցների մի մասը փոխանցում է միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի կատարելագործման ծրագրին:
Ընդ որում փաստաթղթում նաեւ նշվում է, որ տեխնիկայի մշակումը մի փոքր ուշանում է, ինչը թույլ է տալիս կրճատել ծրագրի բյուջեն:
Պենտագոնը նաեւ ուղղում է ԱՄՆ-ի Պաշտպանության նախարարության հեռանկարային հետազոտական ծրագրերի վարչության մասնակցությամբ  տիեզերական փորձարկումների համար նախատեսված գումարները: Բացի այդ, հրատարակությունը նշում է, որ պաշտպանության նախարարությունը պատի կառուցման համար օգտագործում է այն միջոցները, որոնք պետք է ուղղվեին Աֆղանստանում գործողությունների ֆինանսավորումը:
Փաստաթղթում չի նշվում, թե հատկապես որքան փող է յուրաքանչյուր ծրագրից վերաբաշխվել։ Բացի 1,5 մլրդ դոլարից, Պենտագոնը պատի շինարարության համար կհատկացնի եւս մոտավորապես 4,6 մլրդ դոլար ռազմական օբյեկտների շինարարության ծախսերի գծով։ Ամերիկյան կառավարության այս քայլը առաջ է բերել Կոնգրեսի դեմոկրատների դժգոհությունը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 15-ին ստորագրել է հռչակագիր երկրի հարավային սահմանին արտակարգ դրության ռեժիմ մտցնելու մասին։ Ինչպես պարզաբանել են Սպիտակ տանը, դա թույլ կտա պետության ղեկավարին, մասնավորապես, կուտակել ընդհանուր առմամբ մոտ 8 մլրդ դոլար։ ԱՄՆ վարչակազմը մտադիր է ծախսել նշված բոլոր միջոցները Մեքսիկայի հետ 376,5 կիլոմետր երկարությամբ պատնեշ կառուցելու կամ նորոգելու համար։ Կառավարությունը կարծում է, որ դա կօգնի իշխանություններին կասեցնել անլեգալ ներգաղթը եւ թմրանյութերի մաքսանենգությունը։

Министерство обороны США направило на строительство стены на границе с Мексикой $1,5 млрд из средств, предназначавшихся для финансирования, в частности, программ модернизации межконтинентальной баллистической ракеты (МБР) Minuteman III, а также самолетов дальнего радиолокационного обнаружения и управления (ДРЛО). Об этом сообщила в воскресенье газета The Washington Post, в распоряжение которой попала соответствующая документация Пентагона.
Выделенные средства пойдут на возведение около 130 км стены, они занесены в статью расходов по борьбе с наркотиками. В министерстве указали, что перевод средств не окажет негативного влияния на боеготовность. Ранее должностные лица вашингтонской администрации признавали, что эти деньги могли бы быть направлены на другие военные проекты, которым не хватает финансирования, передает ТАСС
В руководстве ВВС США, подчеркивает издание, неоднократно заявляли о необходимости модернизации Minuteman III в связи с ее устаревшей наземной инфраструктурой. План модернизации центра управления МБР "немного задерживается", поэтому Пентагон переводит часть выделенных на усовершенствование программы МБР средств. Ведомство также сокращает финансирование программы самолетов ДРЛО с мощными радиолокаторами, которые дают возможность проводить дальнее обнаружение и сопровождение целей.
При этом в документе также отмечается, что разработка техники "немного задерживается", что позволяет сократить бюджет программы. Пентагон также перенаправляет деньги, изначально предназначавшиеся для "космических испытаний" с участием Управления перспективных исследовательских программ Минобороны США, отмечается в документе. Кроме того, продолжает издание, оборонное ведомство для возведения ограждения использует средства, которые должны были пойти на финансирование операций в Афганистане.
В документе не указано, сколько именно денег из каждой программы было перераспределено. Кроме $1,5 млрд Пентагон выделяет на строительство стены еще примерно $4,6 млрд по статье расходов на строительство военных объектов. Такой шаг американского правительства вызвал недовольство демократов в Конгрессе.
Американский лидер Дональд Трамп 15 февраля подписал декларацию о введении режима ЧП на южной границе страны. Как пояснили в Белом доме, это позволит главе государства, в частности, аккумулировать в целом около $8 млрд. Администрация США намерена израсходовать все указанные средства на возведение или ремонт ограждений на участке границы с Мексикой протяженностью 376,5 км. Правительство полагает, что это поможет властям пресекать нелегальную иммиграцию и контрабанду наркотиков.