Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան եւ Ֆրանսիան կոչ են արել վերջ դնել Սիրիայի հյուսիսարեւմտյան մասում իրավիճակի ռազմական լարվածությանը՝ հայտարարելով, որ իրենք լրջորեն անհանգստացած են վերջերս տեղի ունեցած բռնությամբ, որը հանգեցրել է ավելի քան 120 խաղաղ բնակիչների մահվանը՝ հայտնում է Reuters-ը։
«Այս ռազմական լարվածությունը պետք է դադարեցվի»,- ասվում է երեք երկրների համատեղ հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է բրիտանական արտգործնախարարության կողմից։
«Բնակավայրերին ուղղված օդային հարվածները, անկանոն ռմբակոծությունները, ինչպես նաեւ քաղաքացիական եւ մարդասիրական ենթակառուցվածքի, մասնավորապես՝ դպրոցների եւ բժշկական հաստատությունների վրա հարձակումները միջազգային մարդասիրական իրավունքի աղաղակող խախտումներ են»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Britain, Germany and France called on Monday for an end to the military escalation in north western Syria, saying they were gravely concerned at recent violence which had led to the death of more than 120 civilians, reports Reuters.
“This military escalation must stop,” the joint statement from the three countries, issued by Britain’s Foreign Office, said.
“Airstrikes on population centers, indiscriminate bombardment and use of barrel bombs as well as the targeting of civilian and humanitarian infrastructures, notably schools and health facilities, are blatant violations of International Humanitarian Law.”