Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը CNN Turk-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ թուրք եւ ռուս զինվորականների միջեւ «առողջ երկխոսություն» կա սիրիական Իդլիբ նահանգում սրված հակամարտության վերաբերյալ, փոխանցում է Reuters-ը:
Նա հավելել է, որ Անկարան Մոսկվային հակազդելու մտադրություն չունի, եւ հնարավոր ամեն ինչ արվում է՝ ռուսական ու թուրքական զորքերի միջեւ բախումը կանխելու համար: Ընդ որում՝ թուրք նախարարը նշել է, որ Իդլիբում խնդիրը կհաջողվի լուծել միայն այն դեպքում, եթե Ռուսաստանը «մի կողմ քաշվի»:
Աքարն ասել է նաեւ, որ տարածաշրջանում անվտանգությունն ապահովելու համար Թուրքիան կարող է գործարկել ամերիկյան Patriot ԶՀՀ-ն: Bloomberg-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Թուրքիայի իշխանությունները ԱՄՆ-ին խնդրել են իրենց համալիրներ տրամադրել Իդլիբում զորքերին պաշտպանելու համար: Ընդ որում՝ ինչպես նշել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը, Անկարան չի նախատեսում տարածաշրջանում իր հսկիչ կետերի տեղափոխում:

Министр обороны Турции Хулуси Акар в интервью CNN Turk заявил, что между турецкими и российскими военными существует «здоровый диалог» по обострившемуся конфликту в сирийской провинции Идлиб, передает Reuters.
Он добавил, что у Анкары нет намерений противостоять Москве и делается все возможное, чтобы предотвратить столкновение между российскими и турецкими войсками. При этом, как отметил министр, решить проблему в Идлибе удастся лишь только, если если Россия «отойдет в сторону», сообщает РБК
Акар также сказал, что Турция может задействовать американские ЗРК Patriot, чтобы обеспечить безопасность в регионе. Ранее Bloomberg сообщал о том, что турецкие власти попросили США предоставить им комплексы для прикрытия войск в Идлибе. Анкара при этом, как отметил глава Минобороны, не планирует перемещать свои наблюдательные пункты в регионе.