Իտալիայի վիճակագրական գործակալությունը (ISTAT) երկրում մահացության ցուցանիշների վրա կորոնավիրուսի ազդեցության մասին առաջին տվյալներն է հրապարակել։ Դրանց համաձայն, մարտի 31-ի դրությամբ մահացել է 38,7%-ով ավելի շատ մարդ, քան վերջին հինգ տարում նույն ժամանակահատվածի միջին ցուցանիշն է, հայտնում է AP-ը։
Փետրվարի 20-ին բռնկման սկզբից մինչեւ մարտի 31-ը մահացել է 25 354-ով ավելի մարդ՝ 2015-2019թթ․ միջին ցուցանիշի համեմատ։
Սակայն այդ մահերից միայն 54%-ն է եղել կորոնավիրուսի հետեւանք, ինչը նշանակում է, որ Իտալիայում մահացածների պաշտոնական թիվը, որը կազմում է գրեթե 29 000, հավանաբար կնվազի առնվազն 10 000-ով։
Զեկույցում բերվում են տվյալներ, որոնք հաստատում են հսկայական կորուստների մասին տվյալները, որոնք COVID-19-ը հասցրել է ամենատուժած Լոմբարդիայի որոշ շրջանների․ մահացության մակարդակը Բերգամոյում աճել է 568%-ով՝ հինգ տարվա միջին ցուցանիշի համեմատ, այն դեպքում, երբ Կրեմոնում աճը կազմել է 391 %։
Զեկույցը պատրաստվել է Իտալիայի առողջապահության բարձրագույն ինստիտուտի հետ համատեղ։ Դրանում ասվում է, որ թեեւ մահերի միայն 54%-ն է վիրուսի հետեւանք, մնացած դեպքերում, ամենայն հավանականությամբ, դա եղել է կամ վիրուսը, կամ թեսթեր չեն արվել, կամ դա համավարակի անուղղակի հետեւանքն է՝ «հիվանդանոցային համակարգի ճգնաժամի եւ հիվանդանոց ընկնելու վախի» պատճառով։
ISTAT-ի տվյալներն ամբողջական չեն։ Զեկույցը հիմնված է իտալական քաղաքների միայն 87%-ում մահվան մասին տեղեկությունների վրա, սակայն նշվում է, որ դրանք այսօր հասանելի առավել լիարժեք տվյալներն են։

Национальное статистическое агентство Италии (ISTAT )опубликовало первые подробные данные о влиянии нового коронавируса на показатели смертности в Италии. Согласно данным, по положению на 31 марта умерло на 38,7% больше людей, чем в среднем за тот же период за последние пять лет, передает AP.
С начала вспышки 20 февраля по 31 марта скончались на 25 354 больше человек по сравнению со средним показателем с 2015 по 2019 годы.
Но только 54% из этих смертей стали результатом коронавируса, а это означает, что официальное число погибших в Италии, составляющее почти 29 000 человек, вероятно, уменьшится как минимум на 10000.
В отчете приводятся данные, подтверждающие данные о колоссальных потерях, которые COVID-19 нанес некоторым провинциям в наиболее пострадавшем регионе Ломбардия: уровень смертности в Бергамо вырос на 568% по сравнению со средним показателем за пять лет, в то время как рост в Кремоне составил 391 %.
Отчет был подготовлен совместно с Высшим институтом здравоохранения Италии. В нем говорится, что хотя только 54% смертей были результатом вируса, в остальных случаях скорее всего, это был либо вирус, либо не было сделано теста, либо это косвенный результат пандемии из-за «кризиса больничной системы и боязни попасть в больницу».
Данные ISTAT не являются полными. Отчет основан на сообщениях о смерти только из 87% итальянских городов, но отмечается, что это наиболее полные данные, доступные на сегодняшний день.