Լիբանանի հայ համայնքի որոշակի հատված ցանկանում է տեղափոխվել Հայաստան, բայց խուճապային մթնոլորտ չկա: Այս մասին սեպտեմբերի 3-ին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Լիբանանում լույս տեսնող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Քանդարյանը:
Ըստ նրա` ցանկացած ճգնաժամ բնակչության արտահոսքի պատճառ է դառնում, եւ այս երեւույթը Լիբանանում նկատվել է տարբեր ժամանակաշրջաններում, ուստի հայ համայնքի շարքերը որոշակիորեն նոսրանալու են, բայց այն շարունակում է կատարել իր առաքելությունը: «Բանաձեւը հետեւյալն է. համայնքը կշարունակի վերականգնվել, եւ նրանց, ովքեր ցանկանում են լքել երկիրը, պետք է ամեն կերպ ուղղել դեպի Հայաստան, որտեղ նրանց համար աջակցության միջոցառումների փաթեթ է գործում»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով` Ֆրանսիայի ջանքերը, որը ձգտում է լուրջ ազդեցություն ունենալ երկրի ներսում գործընթացների վրա Թուրքիայի նկրտումների դեմ, անշուշտ ձեռնտու են հայ համայնքին: «Երկրի ներսում կան ակտիվ քաղաքական գործընթացներ, բանակցություններ են տարվում նոր կառավարության ձեւավորման շուրջ, որպեսզի բարեփոխումներ իրականացվեն` տնտեսության վերականգնման եւ բանկային, ֆինանսական և կորոնավիրուսային ճգնաժամերը հաղթահարելու համար: Այս հարցի շուրջ առկա է նաև միջազգային հանրության ճնշումը, որը ձգտում է արագացնել այդ գործընթացները:
Միեւնույն ժամանակ, երկիրը շարունակում է մարդասիրական օգնություն ստանալ ամբողջ աշխարհից: Դա իր հերթին նվազեցրել է սննդամթերքի, այդ թվում հացի պակասի ռիսկերը, ինչի մասին շատ էր խոսվում սկզբնական շրջանում մայրաքաղաքում տեղի ունեցած պայթյունից հետո: Մի կողմից վերականգնման աշխատանքներ են ընթանում, մյուս կողմից նկատվում են ակտիվ քաղաքական գործընթացներ»,- հավելեց գլխավոր խմբագիրը:
Նրա խոսքով` չնայած նրան, որ վիրավորների մեծ մասը դուրս է գրվել հիվանդանոցներից, այնուամենայնիվ, բժշկական հաստատությունները դեռ շարունակում են աշխատել գերբեռնված ռեժիմով: «Միեւնույն ժամանակ, Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունից հետո երկրում կրկին աճում է կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը, խստացվել են սահմանափակող միջոցառումները: Ինչ վերաբերում է Լիբանանում հայերի` կորոնավիրուսից մահացությունների թվին, ես ճշգրիտ տեղեկատվություն չունեմ, բայց կարող եմ ասել, որ այդ թիվը չի գերազանցում 10 մարդը»,- եզրափակեց նա:
Նշենք, որ օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում հզոր պայթյուն էր տեղի ունեցել, որի արդյունքում զոհվել էր ավելի քան 200 մարդ, ավելի քան 5 հազարը վիրավորվել էր: Վերջին տվյալների համաձայն` Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի արդյունքում զոհված հայերի թիվը 15 է: Այս ֆոնին ՀՀ իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել դիտարկել լիբանանահայերի մի մասի` Հայաստան մշտական տեղափոխվելու հնարավորությունը:

Editor-in-chief of Lebanon’s Aztag Armenian Daily Shahan Kandaharian told Armenian News-NEWS.am that some Armenians of Lebanon wish to move to Armenia, but aren’t panicking.
According to him, all crises become a reason for emigration of the population, and this has been noticed in Lebanon in different periods. Kandaharian added that this means there will be fewer members of the Armenian community, but the community continues to accomplish its mission. “We need to gear those wishing to leave Lebanon towards Armenia where there are support programs for them,” he said.
Kandaharian says France’s efforts to have a serious impact on the processes unfolding in Lebanon and against Turkey’s ambitions surely favor the Armenian community. “There are active political processes unfolding in Lebanon, talks over the formation of the new cabinet are underway in order to help the economy recover and overcome the banking, financial and coronavirus crises. There is also pressure from the international community, which aspires to accelerate the processes. Simultaneously, Lebanon continues to receive humanitarian aid from all parts of the world. This, in its turn, has reduced the risks of scarcity of food, including bread. There are recovery efforts on one side, and active political processes on the other side,” the editor-in-chief added.
A blast took place in Beirut on August 4, taking the lives of more than 200 and leaving more than 5,000 injured. Based on the latest data, 15 Armenians died as a result of the blast. On the backdrop of the blast, the Government of Armenia has expressed willingness to consider the possibility of helping some Lebanese-Armenians move to Armenia.