Իլոն Մասկը հայտարարել է զգալիորեն ավելի էժան մարտկոցով 25000 դոլար արժողությամբ Tesla էլեկտրամոբիլ ստեղծելու մտադրության մասին, հաղորդում է Forbes-ը:
Եթե պլաններն իրականություն դառնան, նոր ավտոմեքենան ամենամատչելին կդառնա Tesla-ի շարքում: Այժմ ընկերության ամենաէժան մոդելը` Model 3 սեդանը, 37.990 դոլար արժե:
«Ինձ ամենից շատ մի բան է անհանգստացնում` այն, որ մենք իսկապես մատչելի ավտոմեքենա չունենք, եւ մենք կստեղծենք այն ապագայում: Սակայն դա անելու համար մենք պետք է իջեցնենք մարտկոցների գինը»,- ասել է Մասկը: Նա պատմել է, որ ավելի էժան էլեկտրամոբիլը պատրաստ կլինի մոտ երեք տարի անց: Միլիարդատերը նաեւ հայտարարել է. «Ժամանակի ընթացքում յուրաքանչյուր ավտոարտադրող էլեկտրամոբիլներ կունենա, որոնք կարող են երկար տարածություններ անցնել: Բայց ամեն ընկերություն չէ, որ կկարողանա գլուխ հանել արտադրությունից»:
Մասկը նաեւ ընդգծել է, որ մտադիր է տարեկան մինչեւ 20 միլիոն ավտոմեքենա արտադրել, նշում է պարբերականը: Դա գրեթե երկու անգամ ավել է ռեկորդակիր Volkswagen-ի վաճառքների անցած տարվա ծավալից: Միջոցառումից հետո Մասկը Twitter-ում շեշտել է, որ Tesla-ն 10 տարվա ընթացքում կավելացնի իր տարեկան արտադրությունը գրեթե 50 տոկոսով, իսկ գուցե նույնիսկ «մի փոքր ավելի արագ»:

Илон Маск объявил о планах создать бюджетный электромобиль Tesla за $25 000 с использованием значительно более дешевой батареи, передает Forbes.
Если планы реализуются, новый автомобиль станет самым бюджетным в линейке Tesla. Сейчас самая недорогая модель компании — седан Model 3 — стоит $37 990.
«Одна из вещей, которая меня беспокоит больше всего, — это то, что у нас нет по-настоящему доступной машины, и мы сделаем ее в будущем. Но чтобы сделать это, мы должны снизить цену батарей», — отметил Маск. Он рассказал, что более дешевый электрокар будет готов примерно через три года. Среди прочего миллиардер заявил: «Со временем у каждого автопроизводителя будут электромобили, способные ездить на большие расстояния. Но не каждая компания будет отлично справляться с производством».
Маск также подчеркнул, что намерен добиться повышения ежегодного производства до 20 млн автомобилей, отмечает газета. Это почти в два раза выше продаж Volkswagen, рекордсмена по этому показателю, за прошлый год. После мероприятия Маск в Twitter подчеркнул, что Tesla увеличит ежегодное производство почти на 50% за 10 лет, а может быть и «чуть быстрее».