Բոլոր դեպքերում տեղի ունեցածի վերլուծություն պետք է կատարվի: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 19-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության արդեն նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը՝ անդրադառնալով վերջին պատերազմին:
«Երբ ստեղծվում էր Ապրիլյան պատերազմի քննիչ հանձնաժողովը, ես ասել եմ՝ կա բանակի կատարած վերլուծություն, տրված գնահատական, որոշակի թերացումներ կան, դա վերցրեք որպես հիմք, այդ թերությունների շրջանակում, եթե ինչ-որ բան անհասկանալի է, հասկացեք, դավադրություն չփնտրեք, որովհետեւ չեք գտնելու»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովի սպասվող եզրակացությանը, Մովսես Հակոբյանն ասաց. «Ես վախենում եմ, որ այնտեղ նյութեր կլինեն, որտեղ զինվորը գնահատական կտա՝ ԳՇ պետը ճիշտ որոշում է կայացրել, թե ոչ: Հիմնական մարդիկ, որոնք պետք է հարցաքննվեին, որոնք պատասխանատու են, ԳՇ վերլուծության մեջ դա կա: Որեւէ բան չի փոխելու, որովհետեւ այն իր էությունը կորցրել է, այս արհավիրքը, որ հասել է մեզ, դրա համեմատ դա ոչնչություն է լինելու:
Իսկ այս պատերազմի մասով, ես կարծում եմ՝ ռազմական կառույցը ինքը պետք է վերլուծություն կատարի, ստեղծի համապատասխան հանձնաժողով, կուսումնասիրի»,-ասաց նա:

Во всяком случае, должен быть проведен анализ произошедшего. Об этом в беседе с журналистами 19 ноября заявил уже бывший начальник военной контрольной службы Министерства обороны Армении Мовсес Акопян, коснувшись последней войны.
«Когда создавалась комиссия по расследованию Апрельской войны, я сказал, что есть анализ армии, дана оценка, есть определенные упущения, возьмите это за основу, в рамках этих недостатков, если что-то непонятно, изучайте, но не ищите заговоров, потому что не найдете», - сказал он.
Касаясь ожидаемого заключения следственной комиссии, Мовсес Акопян сказал: «Я боюсь, что там будут материалы, где солдат дает оценку решениям начальника ГШ.
Основные люди, которые должны были быть допрошены, которые ответственны, есть в анализе ГШ. Доклад не изменит ничего, потому что он утратил свою суть. В сравнении с нынешним бедствием те события незначительны.
А по части этой войны, я думаю, оборонная структура сама должна провести анализ, создать соответствующую комиссию», - отметил Акопян.