Մահացել է Քուվեյթի հանգուցյալ էմիրի որդին՝ երկրում հայտնի ռեֆորմատոր Նասեր Սաբահ ալ Ահմեդ աս Սաբահը, հաղորդում է Associated Press-ը:
Շեյքը 72 տարեկան էր:
Շեյխ Նասերը, որը տարբեր տարիներին զբաղեցրել է երկրի կառավարությունում մի շարք պաշտոններ՝ պաշտպանության նախարարից մինչեւ փոխվարչապետ, դիտարկվում էր որպես թագաժառանգի տիտղոսի համար թեկնածուներից մեկը իր հոր՝ 91-ամյա շեյխ Սաբահ ալ Ահմադ աս Սաբահի մահից հետո:
Չնայած կոռուպցիայի դեմ նրա բոլոր հսկայական ծրագրերն ու ջանքերը մեծ վայելում ունեին՝ երկրի ղեկը փոխանցվել էր նրա հորեղբորը՝ Շեյխ Մեշալ ալ Ահմեդ ալ Ջաբեր ալ Սաբահին:
KUNA պետական տեղեկատվական գործակալությունը չի մանրամասնել՝ ինչպես է մահացել շեյխ Նասերը, սակայն հայտնի է, որ նա ուներ սրտի խնդիրներ, եւ երկու տարի առաջ հեռացրել էին նրա թոքում քաղցկեղը:

Умер старший сын покойного эмира Кувейта, известный в стране влиятельный реформатор Насер Сабах аль-Ахмед ас-Сабах, сообщает Associated Press.
Шейху было 72 года.
Шейх Насер, который в разные годы занимал ряд постов в правительстве страны, от министра обороны до вице-премьера, рассматривался как один из претендентов на титул наследного принца после кончины отца, 91-летнего эмира Сабаха аль-Ахмада ас-Сабаха.
Несмотря на то, что все его грандиозные проекты и усилия по борьбе с коррупцией пользовались большой популярностью, бразды правления страной были переданы его дяде, шейху Мешалу аль-Ахмеду аль-Джаберу аль-Сабаху.
Государственное информационное агентство KUNA не уточнило, как умер шейх Насер, но известно, что у него было слабое здоровье, и два года назад ему удалили опухоль с легких.