Վերաքննիչ քրեական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ա.Դանիելյանի, քննության առնելով վստահորդիս՝ Միհրան Տարոնի Հակոբյանի բնակարանում խուզարկության թույլտվություն տալու որոշման դեմ ներկայացված բողոքս, բավարարեց այն, բեկանելով առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է հասարակական-քաղաքական գործիչ Միհրան Հակոբյանի փաստաբան Միքայել Շխիմյանը։
«Մ.Հակոբյանը մեղադրվում է ռազմական դրության ժամանակ ցույցեր կազմակերպելու և անցկացնելու մեջ, վերջինիս ձերբակալումը դատարանները նույնպես ոչ իրավաչափ էին ճանաչել»,- գրել է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ Միհրան Հակոբյանի բնակարանը խուզարկվել է նոյեմբերի 24-ին։
Նշենք, որ նոյեմբերի 21-ին Երևանում խաղաղ անհանդուրժողականության ակցիաներ էին, քաղաքացիները պահանջում էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը: Երևանի տարբեր հատվածներից ակցիայի մասնակիցների մի մասին՝ շուրջ 85 անձի ոստիկանությունը բռնի ուժ կիրառելով բերման ենթարկեց, նրանցից քսանը՝ այդ թվում Միհրան Հակոբյանը, ձերբակալվել էին:
Ավելի ուշ Միքայել Շխիմյանը հայտնել էր, որ Միհրան Հակոբյանն ազատ էր արձակվել, դատարանը նրա ձերբակալումը ճանաչել է ոչ իրավաչափ:

Апелляционный уголовный суд под председательством судьи А.Даниеляна удовлетворил жалобу против решения суда первой инстанции, разрешившего обыск в квартире Миграна Акопяна. Таким образом, Апелляционный суд отменил решение суда первой инстанции. Об этом сообщил адвокат общественно-политического деятеля Миграна Акопяна, Микаэл Шхимян.
«Мигран Акопян обвиняется в организации и проведении митингов во время военного положения, его задержание суды также признали неправомерным», - написал адвокат. Обыск был проведен 24 ноября.
Отметим, что 21 ноября в Ереване прошли акции мирной нетерпимости, граждане требовали отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Полиция подвергла приводу около 85 человек, 20 из них, в том числе Мигран Акопян, были задержаны. Позже суд признал неправомерным задержание М.Акопяна и отпустил его на свободу.