Հնագետները Չինաստանի կենտրոնում արիստոկրատ զույգի դամբարան են հայտնաբերել, որը ժամանակագրորեն պատկանում է Պատերազմող թագավորությունների դարաշրջանին (մ.թ.ա. 475-221): Այս մասին շաբաթ հաղորդել է «Սինհուա» գործակալությունը:
Հաղորդվում է, որ դամբարանը հայտնաբերվել է Հուբեյ նահանգի Շայան շրջանի տարածքում, որտեղ ավելի քան 2.5 հազար տարի առաջ (մ.թ.ա. VIII-III դդ.) գտնվում էր Չու թագավորությունը` Չինաստանի ամենազարգացած հին պետություններից մեկը: Պեղումների ժամանակ գիտնականները երկու ստորգետնյա սրահ են գտել, որտեղ, նրանց կարծիքով, թաղված էին ազնվականի եւ նրա կնոջ աճյունները:
Ինչպես պարզաբանել են հետազոտողները, դամբարանում ձիերի եւ զոհաբերման կառքերի համար նախատեսված որմնախորշեր են հայտնաբերվել, ինչպես նաեւ` բազմաթիվ իրեր, որոնք, ըստ ավանդույթի, դրվել են գերեզմանի մեջ: Հին չինացիները հավատում էին, որ մահից հետո մարդը ճանապարհորդությունն է սկսում դեպի վերերկրային աշխարհ, որտեղ մահացածին պետք կգան այն իրերը, որոնցից նա օգտվել է կյանքի ընթացքում:
Հնէաբանները գետնի տակից նյութական մշակույթի բավականին շատ առարկաներ են հայտնաբերել` զարդեր, երաժշտական ​​գործիքներ եւ սպասք: Առավել ուշագրավ նմուշներից են գերեզմանը հսկող գազանի արձանը, ինչպես նաեւ գեղարվեստական ​​ոճով պատրաստված թմբուկը` թռչունների եւ կենդանիների ֆիգուրների իմիտացիայով: Բացի այդ, դամբարանում ութ մեծ երկանիվ սայլերի մնացորդներ եւ 18 ձիերի ոսկորներ են հայտնաբերվել:
Մասնագետների կարծիքով` այս հնագիտական ​​հայտնագործությունը մեծ նշանակություն ունի, քանի որ պատմաբաններին լրացուցիչ տեղեկություններ կտրամադրի Հին Չինաստանի բնակիչների մշակույթի եւ կյանքի առանձնահատկությունների մասին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:

Археологи обнаружили в центральной части Китая гробницу четы аристократов, которая по хронологии относится к эпохе Сражающихся царств (475-221 годы до н. э.). Об этом сообщило в субботу агентство «Синьхуа».
По его сведениям, захоронение было найдено на территории уезда Шаян в провинции Хубэй, где более 2,5 тыс. лет назад находилось царство Чу (VIII-III века до н. э.) - одно из наиболее развитых древнекитайских государств. В ходе раскопок ученые наткнулись на два подземных зала, в которых, по их мнению, были похоронены останки знатного вельможи и его супруги.
Как уточнили исследователи, в гробнице оказались ниши, предназначенные для лошадей и жертвенных колесниц, а также множество предметов, которые были положены в могилу по традиции: древние китайцы верили, что после смерти человеку предстоит путешествие в потустороннем мире, где усопшему понадобятся вещи, которыми он пользовался при жизни.
Археологи извлекли из-под земли довольно много предметов материальной культуры: украшения, музыкальные инструменты и посуду. Среди наиболее примечательных артефактов - статуэтка зверя, стерегущего могилу, а также барабан, выполненный в художественном стиле с имитацией фигур птиц и животных. Кроме того, в захоронении были остатки восьми больших двухколесных повозок и кости 18 лошадей.
По словам специалистов, это археологическое открытие имеет большое значение, так как предоставит историкам дополнительную информацию об особенностях культуры и быта жителей Древнего Китая, передает ТАСС.