Չարտոնագրված բողոքի ցույցերի մասնակիցներին սկսել են բերման ենթարկել «Մատորսկայա տիշինա» քննչական մեկուսարանի մոտ, որտեղ պահվում է ընդդիմադիր Ալեքսեյ Նավալնին, կիրակի հաղորդել է «Ինտերֆաքս»-ի թղթակիցը:
Իրավապահներն արգելափակել են մեկուսարանի մուտքերը, կազմել են կենդանի պատ հարակից փողոցներում: Նրանք նախազգուշացրել են ցուցարարներին, որ ակցիաներն ապօրինի են: Ակտիվիստները նրանց չեն լսել: Այդ ժամանակ ոստիկանությունը սկսել է զանգվածային բերման ենթարկումները, եւ մարդիկ սկսել են ցրվել:
Ընդդիմության կողմնակիցները, որոնք դուրս էին մղվել Մոսկվայի կենտրոնից, շարժվել են դեպի մեկուսարան: Այդ ժամանակ ոստիկանությունն ուղարկել է այդտեղ լրացուցիչ ուժեր:
Ոստիկանները փակել են մեքենաների երթեւեկությունը Մատրոսկայա տիշինա փողոցում: Քննչական մեկուսարանի շրջանում խափանվել է տրանսպորտի աշխատանքը, տրամվայների երթեւեկությունը գրեթե դադարեցվել է:
Հաղորդվում է, որ Նավալնիին տեղափոխել են «Մատրոսկայա տիշինա» քննչական մեկուսարան հունվարի 19-ին: Նա բերման է ենթարկվել հունվարի 17-ին «Շերեմետեւո» օդանավակայանում Գերմանիայից Ռուսաստան վերադառնալու պահին: Հաջորդ օրը նրան մինչեւ փետրվարի 15-ը կալանավորելու որոշում է կայացվել: Մոսկվայի դատարանը կվերանայի Նավալնիի պայմանական պատիժը չեղարկելու մասին հարցը փետրվարի 2-ին:

Задержания участников несанкционированного протеста начались возле СИЗО «Матросская тишина», где содержится оппозиционер Алексей Навальный, передает в воскресенье корреспондент «Интерфакса».
Сотрудники правоохранительных органов заблокировали подходы к изолятору, выстроившись в живую цепь на прилегающих улицах. Они предупредили протестующих о незаконности акции. Активисты не послушались. Тогда полиция начала массовые задержания, люди стали разбегаться.
Сторонники оппозиции, вытесненные из центра Москвы, направились в сторону изолятора. Тем временем полиция направила туда дополнительные силы.
Сотрудники ГАИ перекрыли движение по улице Матросская тишина. В районе СИЗО возникли перебои в работе транспорта, движение трамваев практически остановлено.
Как сообщалось, Навального доставили в СИЗО «Матросская тишина» 19 января.
Оппозиционер был задержан в аэропорту «Шереметьево» 17 января после возвращения в Россию из Германии, где проходил лечение и реабилитацию в течение почти пяти месяцев. На следующий день Химкинский городской суд арестовал его до 15 февраля. Московский суд рассмотрит вопрос об отмене условного наказания Навальному 2 февраля.