Հետազոտողները հրապարակել են կաթնասունների հետ ավիացիոն բախումների համաշխարային զեկույցը՝ նշելով, որ ամեն տարի այդպիսի դեպքերի թիվը մեծանում է ընդհուպ մինչեւ 68 տոկոսով: Հիմնականում կենդանիները սատկում են ինքնաթիռների վայրէջքի ժամանակ, հաղորդում է Nat-geo-ն:
Վերլուծելով հրապարակված տեղեկատվությունը եւ կաթնասունների հետ բախումների մասին տվյալները, որոնք տրամադրված են Ավստրալիայի, Կանադայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի ազգային ավիացիոն իշխանությունների կողմից, հետազոտողները հայտնաբերել են, որ չղջիկներն ամենաշատն են բախվում Ավստրալիայում, ճագարներն ու շներն ավելի շատ են դառնում բախումների զոհ Կանադայում, Գերմանիայում եւ Մեծ Բրիտանիայում, չղջիկներն ու եղջերուները՝ Միացյալ Նահանգներում:
Միայն Միացյալ Նահանգներում 30 տարվա ընթացքում կաթնասունների հետ բախվելու հետեւանքով կորստի գնահատված արժեքը գերազանցել է 103 միլիոն դոլարը:
Քանի որ կենդանիների հետ բախումներն ազդում են թռիչքների բոլոր ասպեկտների վրա, ներառյալ՝ ուղեւորների անվտանգությունը, ավիաընկերությունների տնտեսությունն ու շրջակա միջավայրի պահպանությունը, տեղական ֆաունայի էկոլոգիայի զարգացումն ունի առաջնային նշանակություն բախումների հետեւանքները մեղմելու համար, եզրակացնում են հետազոտողները:
Այդ հետազոտությունը վերաբերել է միայն կաթնասուններին եւ չի անդրադարձել թռչունների հետ ինքնաթիռների բախման հարցերին: Թռչունների հետ ամեն տարի գրանցվում է շուրջ 5400 բախում: Վերջին 25 տարվա ընթացքում դրա հետեւանքով ամբողջ աշխարհում վնասվել է ավելի քան 160 ինքնաթիռ եւ զոհվել է ավելի քան 200 մարդ:

Исследователи опубликовали глобальный обзор авиационных столкновений с млекопитающими, отметив, что количество таких случаев ежегодно увеличивается вплоть до 68 процентов. В основном животные гибнут во время приземления самолетов, передает Nat-geo
Проанализировав опубликованную информацию и данные о столкновениях с млекопитающими, предоставленные национальными авиационными властями Австралии, Канады, Франции, Германии, Великобритании и США, исследователи обнаружили, что на летучих мышей приходится наибольшая доля столкновений в Австралии; кролики и собаки чаще всего погибают в Канаде, Германии и Великобритании; летучие мыши и олени — в Соединенных Штатах. Среднее количество погибших млекопитающих в год составляло от 1,2 до 38,7 на каждый миллион перемещений самолетов.
Только в Соединенных Штатах за 30 лет оценочная стоимость ущерба в результате столкновений с млекопитающими превысила 103 миллиона долларов.
«Мы определили 47 стран, которые сообщили о столкновениях с млекопитающими, при этом затронутые виды варьировались от самых маленьких млекопитающих в мире, таких как полевки, до самых больших, таких как жирафы», — Саманта Болл, ведущий автор исследования.
Поскольку столкновения с животными влияют на все аспекты полетов, включая безопасность пассажиров, экономику авиакомпаний и охрану окружающей среды, понимание видового состава и экологии местной фауны на аэродроме имеет первостепенное значение для эффективного смягчения последствий столкновений, заключают исследователи.
Данное исследование касалось только млекопитающих и не затрагивало проблему столкновения самолетов с птицами. Международная организация гражданской авиации ежегодно регистрирует порядка 5400 столкновений воздушных судов с птицами. За последние 25 лет из-за столкновений самолетов с птицами во всем мире было повреждено более 160 самолетов и погибло более 200 человек.