Չինաստանի առաջին քաղաքը՝ Սանչուան նահանգի Պանչժիխհւան, սկսել է սուբսիդիաներ վճարել երկրորդ եւ երրորդ երեխայի ծննդյան համար, գրում է South China Morning Post-ը:
Նման ընտանիքներին կվճարվի ամսական 500 յուան, մինչեւ երեխայի երեք տարին լրանալը: Բացի այդ, ընտանիքներին հասանելի կլինի ապագա մայրերի անվճար խնամքը: Տեղական գործատուներին կառաջարկվի նաեւ խթանել պտղաբերությունը եւ երեխաների խնամքի ծառայություններ առաջարկել:
Նման միջոցները կապված են Չինաստանում ծնելիության անկման հետ, այդ իսկ պատճառով իշխանություններն ակնկալում են աշխատունակ քաղաքացիների թվի նվազում եւ տնտեսության բեռի ավելացում: Վարչապետ Լի Կեցյանը եւս հայտարարել է, որ այս հարցը որոշիչ նշանակություն ունի, քանի որ այն ուղղակիորեն ազդում է Չինաստանի զարգացման վրա: «Մենք պետք է բարելավենք կյանքի որակը, ստեղծենք երեխաների խնամքի ներառական համակարգ եւ տնտեսական եւ սոցիալական քաղաքականություն ապահովենք, որը համահունչ լինի ընտանիքի պլանավորման քաղաքականությանը»,- ասել է Լի Կեցյանը:
Ծնելիության քաղաքականության փոփոխությունը սկսվել էր դեռ մայիսին, երբ Չինաստանի իշխանությունները թույլ տվեցին ընտանիքներին ունենալ երեք երեխա:
1979-ից 2015 թվականներին Չինաստանի իշխանությունները վարում էին «մեկ ընտանիք՝ մեկ երեխա» ժողովրդագրական քաղաքականությունը: 2016-ի սկզբից երկրի քաղաքացիներին թույլատրվում է ունենալ երկու երեխա: 1970-ականներից Պեկինն օրենսդրորեն սահմանափակում է ընտանիքի չափը, քանի որ իշխանությունները բնակչության հսկայական աճը խնդիր են համարում. դրա պատճառով ծանրաբեռնված են երկրի հողային, ջրային եւ էներգետիկ ռեսուրսները:

Первый город в Китае — Паньчжихуа в провинции Сычуань — начал выплачивать субсидии за рождение второго и третьего ребенка, пишет South China Morning Post.
Таким семьям будут платить по 500 юаней в месяц до достижения ребенком трехлетнего возраста. Кроме того, семьи получат доступ к бесплатному уходу за беременными. Местным работодателям также предложат поощрять рождаемость и предлагать услуги по уходу за детьми.
Такие меры связаны с падением рождаемости в Китае, из-за чего власти ожидают снижения числа трудоспособных граждан и повышения нагрузки на экономику. Премьер-министр страны Ли Кэцян также говорил, что этот вопрос имеет решающее значение, поскольку напрямую влияет на развитие Китая. «Мы должны улучшить качество жизни, создать инклюзивную систему ухода за детьми, а также обеспечить экономическую и социальную политику, которая согласуется с политикой планирования семьи», — отметил Ли Кэцян.
Изменения в политике рождаемости начались еще в мае, когда китайские власти разрешили семьям иметь трех детей.
С 1979 по 2015 год власти Китая проводили демографическую политику «одна семья — один ребенок». С начала 2016-го гражданам страны разрешили иметь двоих детей. С 1970-х годов Пекин законодательно ограничивает размер семьи, поскольку власти видят проблему в огромном росте населения: из-за этого перегружены земельные, водные и энергетические ресурсы страны.