Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների վերականգնումը կարեւոր է ողջ տարածաշրջանի համար։ Այս մասին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Ինչպես հայտնում է Vesti.ru-ն, Մեդվեդեւի խոսքով, Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների վերականգնումը դժվար թեմա է։ «Մենք ամենայն լրջությամբ հետեւում ենք գործընթացին։ Հուսով ենք, որ արձանագրությունների ստորագրման տեսքով այդ գործընթացին Ցյուրիխում տրված դրական առաջընթացը շարունակական կլինի»,- նշել է Ռուսաստանի նախագահը։
Նրա խոսքով, այս գործընթացը հեշտերից չէ եւ Հայաստանում ու Թուրքիայում տարբեր արձագանքներ է գտնում, քանի որ հասկանալի պատճառներով խնդիրը երկար ժամանակ չի լուծվել։ «Բայց ես ամեն դեպքում հուսով եմ, որ կողմերը վերջին հաշվով կհասնեն հարցի լուծմանը եւ ամբողջ ծավալով կվերականգնեն հարաբերությունները»,- ավելացրել է Մեդվեդեւը։
ՌԴ նախագահի կարծիքով, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարագավորումը կարող է նպաստել տարածաշրջանային կայունացմանը եւ տնտեսական կապերի զարգացմանը։ «Այդ պատճառով էլ մենք ողջունում ենք այս գործընթացը եւ ուշադրությամբ հետեւելու ենք դրան»,- ամփոփել է Մեդվեդեւը։

Восстановление отношений между Турцией и Арменией важно для всего региона. Об этом президент России Дмитрий Медведев заявил на совместной пресс-конференции с президентом Турции Абдуллой Гюлем.
Как передает Vesti.ru, по словам Медведева, восстановление отношений между Турцией и Арменией является весьма сложной темой. «Мы самым внимательным образом наблюдаем за тем, что происходит. Надеемся, что тот позитивный заряд, который был дан этому процессу в форме подписания соответствующих документов в Цюрихе, и последующие шаги будут продолжены», — отметил президент России.
По его словам, эти процессы непросты и находят очень разный отклик и в Турции, и в Армении, потому что по понятным причинам проблема долго не решалась. «Но я, все-таки, надеюсь, что в конечном счете стороны смогут достичь всех необходимых решений и восстановят отношения в полном объеме», — добавил Медведев.
По мнению российского президента, урегулирование армяно-турецких отношений будет способствовать стабилизации ситуации в регионе, активному развитию экономических отношений. А как следствие — просто подъему уровня жизни во всех государствах региона. «Поэтому мы приветствуем данный процесс и будем внимательно за ним следить, используя, конечно, те возможности, которыми обладает РФ», — заключил Медведев.