Երեկ` մայիսի 11-ին, Ստրասբուրգում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է ԵԽ նախարարների կոմիտեի 120-րդ նստաշրջանին: Նախարարների կոմիտեի նիստին մասնակցում էին ԵԽ անդամ 47 երկրների, 5 դիտորդ երկրների եւ միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան պատվիրակությունները:
Օրակարգում ներառված էին ԵԽ գործունեության տարբեր ոլորտների հետ կապված հարցեր` Եվրոպայի խորհրդի բարեփոխումները, Եվրոպայի խորհուրդ-Եվրամիություն համագործակցությունը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի գործունեության արդյունավետության բարձրացումը, այլ հարցեր:
Ինչպես NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, նստաշրջանին ելույթ է ունեցել Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Իր ելույթում նա Հայաստանի աջակցությունն է հայտնել կազմակերպության բարեփոխումներին` նշելով, որ ՀՀ-ն կշարունակի ակտիվ մասնակցությունը կազմակերպության գործունեությանը, այդ թվում հավելյալ արժեք ստեղծող նախաձեռնությունների միջոցով: Այդ համատեքստում նախարարը տեղեկացրել է հոկտեմբերին ԵԽ հովանու ներքո Հայաստանում կայանալիք «Ժողովրդավարական ապագայի համար» համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
Նախարար Նալբանդյանն ունեցել է նաեւ մի քանի երկկողմ հանդիպումներ: Ստրասբուրգ ժամանելուն պես` Էդվարդ Նալբանդյանն ուղևորվել է ԵԽ կենտրոնակայան, ուր հանդիպում է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորնբյոր Յագլընդի հետ: Նրանք քննարկել են ԵԽ բարեփոխումների հեռանկարները, տարածաշրջանային հարցեր, խոսել են նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ, ինչպես նաև անդրադարձ կատարել արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերին:
Է. Նալբանդյանի և Սլովենիայի ԱԳ նախարար Սամուել Զբոգարի հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման, մշակութային փոխանակումների ակտիվացման հնարավորությունները:
Նախարարները քննարկել են այս տարվա հոկտեմբերին Սլովենիայի նախագահի Հայաստան կատարելիք այցի նախապատրաստական աշխատանքները: Նախարար Զբոգարի բնորոշմամբ` Սլովենիայի նախագահի այցը Հայաստան լավ հնարավորություն կստեղծի խորացնելու երկու երկրների հարաբերությունները ոչ միայն քաղաքական, այլեւ տնտեսական առումով` հաշվի առնելով, որ նախագահին ուղեկցելու է գործարարներ մեծ խումբ: Նրանք նաեւ մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Ավարտելով այցելությունը Ստրասբուրգ` ՀՀ ԱԳ նախարարը ուղևորվել է Բրյուսել:

On May 11, RA Foreign Minister Edward Nalbandian participated in the 120th session of the CoE Committee of Ministers in Strasbourg. High-level delegations from 47 CE member states, five observer countries and international organizations attended the session.
Issues related to different fields of CE activities, including reforms of the Council of Europe, CE-EU cooperation, boosting the efficiency of European Court of Human Rights, were on the agenda.
Edward Nalbandian delivered a speech at the session, RA Foreign Office press service informed NEWS.am.
Nalbandian expressed Armenia’s support for the reforms, stressing Armenia will be actively involved in the organization’s activities. In this context, he informed the participants of the preparations for the Forum for the Future of Democracy under the auspices of the Council of Europe.
Armenian FM also held a number of bilateral meetings. After arriving in Strasburg, he headed to the CE Headquarters and met CE Secretary General Thorbjorn Jagland. The officials discussed the prospects of the CE reforms, regional issues, Armenia-Turkey normalization process and efforts to settle the Nagorno-Karabakh conflict.
Nalbandian and his Slovenian counterpart Samuel Zbogar discussed the expansion of bilateral relations, enlargement of legal underpinnings and intensification of cultural ties.
The diplomats addressed the preparations for the Slovenian President’s visit to Armenia. According to Slovenian FM, the President’s visit will provide a good opportunity to enhance bilateral economic and political relations, as a large group of businessmen will accompany him. The sides also exchanged views on the South Caucasian issues.