Եվրամիությունը չորս խոշոր բանկերի ընդհանուր 390 մլն դոլարի տուգանել է՝ արտարժույթի կողմնորոշիչ առեւտրի կարտելում դավադրության համար, ինչը թույլ է տվել նրանց նվազեցնել արտարժութային գործարքներին հատուկ ռիսկերը, հայտնում է AP-ն։
HSBC-ն տուգանվել է մոտ 200 մլն դոլարի, իսկ Credit Suisse-ը, RBS-ը եւ Barclays-ը ավելի փոքր չափով են տուգանվել։ UBS-ը չի տուգանվել, քանի որ բացահայտել է կարտելը։
«Հինգ բանկերի դավադրությունը խարխլել է ֆինանսական հատվածի ամբողջականությունը՝ եվրոպական տնտեսության եւ սպառողների հաշվին»,- ասել է հանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգրետ Վեստագերը։
Եվրոպական հանձնաժողովի հայտարարության մեջ ասվում է, որ արտարժույթի մի քանի կողմնորոշիչ առեւտրականներ «փոխանակել են գաղտնի տեղեկատվություն եւ առեւտրային պլաններ, իսկ երբեմն համակարգել են իրենց առեւտրային ռազմավարությունները պրոֆեսիոնալ առցանց չատի միջոցով, որը կոչվում է Sterling Lads»:

The European Union has fined four major banks a total of $390 million for colluding in a foreign exchange spot trading cartel that allowed them to reduce the risks inherent in foreign exchange transactions, the AP reports.
HSBC was fined nearly $200 million, while Credit Suisse, RBS and Barclays received smaller fines. UBS was not fined because it disclosed the cartel.
"The collusion of the five banks has undermined the integrity of the financial sector at the expense of the European economy and consumers," said Commission Vice-President Margrethe Vestager.
The European Commission said in a statement that several spot currency traders“exchanged sensitive information and trading plans, and occasionally coordinated their trading strategies through an online professional chatroom called Sterling Lads.”