Անկարան չի անցնի Կիեւի կողմը, եթե Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի մասնակցությամբ ռազմական գործողություններ սկսվեն, գրում է Bloomberg-ը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Գործակալության զրուցակիցն ընդգծել է, որ Ռուսաստանին դիմակայելու Թուրքիայի դժկամությունն արտացոլում է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «մանեւրելու» արտաքին քաղաքականությունը։
Բացի այդ, ըստ Bloomberg-ի, նույնիսկ Անկարայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին եւ ուկրաինական կողմի հետ ռազմական համագործակցության ուժեղացումը՝ Bayraktar TB2 անօդաչու թռչող սարքերը Կիեւին վաճառելու տեսքով, չեն ազդի Ռուսաստանի հետ առճակատման մեջ չմտնելու որոշման վրա։
«Թուրքիան Ուկրաինայում իր քայլերը չի համաձայնեցնում Վաշինգտոնի հետ, այլ գործում է ինքնուրույն՝ սեփական շահերը պաշտպանելու համար»,- պարզաբանել է աղբյուրը։

Анкара не будет выступать на стороне Киева, если начнутся боевые действия с участием России и Украины, пишет Bloomberg, передает ТАСС. https://tass.ru
Собеседник агентства подчеркнул, что нежелание Турции противостоять России отражает внешнюю политику «маневрирования» президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
Кроме того, как передает Bloomberg, даже членство Анкары в НАТО и усиление военного сотрудничества с украинской стороной в виде продажи Киеву беспилотников Bayraktar TB2 не повлияют на решение не вступать в конфронтацию с Россией.
«Турция не координирует свои шаги на Украине с Вашингтоном, а действует самостоятельно, чтобы защитить собственные интересы», — пояснил источник.