Թուրքիայում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության օրենսդիրները սննդամթերքի կուտակման համար տուգանքները մեծացնելու մասին օրինագիծ են ներկայացրել խորհրդարանին, հաղորդում է T24-ը։
Ութ կետից բաղկացած առաջարկը 100.000-ից մինչեւ 2 միլիոն լիրա (մոտ 7.000-ից 144.000 դոլար) տուգանքներ է նախատեսում: Այն ներկայացվում է այն ժամանակ, երբ երկիրը գնաճի կտրուկ աճի է բախվում տնտեսական անկման ֆոնին։ Օրինագիծը վերաբերում է «արտադրողների, մատակարարների եւ մանրածախ առեւտրի գործողություններին, որոնք խցանումներ, անհավասարակշռություն են առաջացնում շուկայում», ինչպես նաեւ` «գործողություններ, որոնք փոխում են ազատ մրցակցությունը», եւ կոչ է անում ավելացնել տուգանքները, որոնք որպես ավելի խիստ կանխարգելիչ գործոն կծառայեն այդպիսի գործողությունների համար:
Թուրքիայում գնաճը նոյեմբերին, ըստ պաշտոնական տվյալների, տարեկան կտրվածքով աճել է մինչեւ 20.7 տոկոս, պարենային ապրանքների գներն աճել են միջինում 27.1 տոկոսով, քանի որ երկիրը պայքարում է արժույթի կտրուկ արժեզրկման հետ:

В Турции законодатели от правящей Партии справедливости и развития  представили в парламент законопроект, предусматривающий  увеличение штрафов за накопление продовольствия, передает T24.
Предложение, состоящее из восьми статей, предусматривает штрафы в размере от 100 000 до 2 миллионов лир (примерно от 7 000 до 144 000 долларов).   Оно представлено в период, когда страна сталкивается с резким ростом инфляции на фоне экономического спада. В законопроекте говорится о «действиях производителей, поставщиков и розничных торговцев, которые приводят к возникновению узких мест, нарушению равновесия на рынке», а также о «действиях, которые изменяют свободную конкуренцию», и призывается к увеличению штрафов, которые послужат более строгим сдерживающий фактор для таких действий.
Инфляция в Турции выросла до 20,7 процента в годовом исчислении в ноябре, при этом цены на продукты питания, согласно официальным данным, выросли в среднем на 27,1 процента, поскольку страна борется с резким падением курса валюты.