Ռուսաստանի հյուսիսային մայրաքաղաք Սանկտ-Պետերբուրգում Թուրքիայի հյուպատոս Մեհմադ Չինարը փորձել է նվաստացնել իր իսրայելցի գործընկեր Էդուարդ Շապիրին: Չինարն իր մոտ է հրավիրել Իսրայելի հյուպատոսին, որպեսզի հայտնի համատեղ մշակութային միջոցառումը` Խորալի սինագոգում նկարների ցուցահանդեսը չեղյալ համարելու մասին: Բանն այն է, որ թուրք հյուպատոսը դիտավորյալ նրան նստեցրել է ցածր բազմոցի վրա, որպեսզի Շապիրն ավելի ցածր տեղում նստի, հաղորդում է Izrus-ը` վկայակոչելով Vesti թերթը:
Մահմեդական աշխարհում դա նվաստացուցիչ է: Աթոռի եւ բազմոցի բարձրությունների տարբերությունը կազմել է 20 սմ:
Նշենք, որ դա առաջին դեպքը չէ, երբ Իսրայելի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչները նման կերպ փորձում են նսեմացնել մեկմեկու: 2010-ի սկզբին Իսրայելի ԱԳ նախարար Դանի Այալոնը հեռուստախցիկների ներկայությամբ ցածր աթոռի էր նստեցրել Թուրքիայի դեսպանին: Ամենայն հավանականությամբ, Չինարը որոշել էր նույնը անել Շապիրի նկատմամբ:

Скандал в Санкт-Петербурге: турецкий консул в северной столице России Мехмат Чинар попытался унизить своего израильского коллегу Эдуарда Шапира.
Чинар пригласил к себе израильтянина, чтобы сообщить об отмене совместного культурного мероприятия - выставки картин в Хоральной синагоге Петербурга. Фишка в том, что турецкий консул специально усадил его на низкий диван, а сам он уселся на высокий стул, чтобы Шапира находился гораздо ниже него, сообщает Izrus со ссылкой на газету «Вести». Это считается унижением в мусульманском мире. Разница в высоте стула и дивана составляла около 20 сантиметров.
Отметим, что это не первый случай между представителями Израиля и Турции, когда чиновники подобным образом пытаются унизить собеседника. В начале 2010 года заместитель главы МИД Израиля Дани Аялон усадил турецкого посла на низкий стул перед телекамерами. Наверное, Чинар решил проделать то же самое с Шапира.