Հայուհի Զինա Թամամյանը հայտնվել է ԱՄՆ-ում Medicare-ի բժշկական ապահովագրության հիմնադրամից միջոցներ գողանալու մեքենայությունների մեջ կասկածվող 91 անձանց ցուցակում։
Թամամյանը, ով ղեկավարում է Շերման Օուքս քաղաքում գտնվող Gana Medical Supply ֆիրման, մեղադրվում է շուրջ 2,9 միլիոն դոլարի մեքենայության մեջ։ Նրա ֆիրմայի կողմից պատվիրվել են սարքավորումներ, որոնք այդպես էլ հաճախորդներին չեն հասել, հայտնում է The Los Angeles Daily News-ը։ Ներկայումս Թամամյանը փախուստի մեջ է։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը 91 հոգու մեղադրել է Medicare-ի բժշկական ապահովագրության հիմնադրամից 295 մլն դոլար միջոցներ գողանալու մեքենայությունների մեջ։
Ինքը՝ մեքենայական սխեման բացահայտվել էր 2011 թվականի փետրվարին եւ ձերբակալությունների շարքը տարածվել էր երկրի ողջ տարածքով։ 2010 թվականի հոկտեմբերին ԱՄՆ-ում հանցավոր խոշոր խմբավորում էր հայտնաբերվել։ Ձերբակալվել էր նրա ղեկավարը՝ Կալիֆորնիայում բնակվող 46-ամյա հայազգի, «օրենքով գող» Արմեն Ղազարյանը։
Խմբավորումը գողացել էր իրական բժիշկների տվյալները եւ ներկայացրել Medicare-ի գրասենյակներ՝ դրանցով մեծ գումարներ ստանալով: Նրանք նաեւ Կալիֆորնիայի Օրինջ կոմսության բուժկենտրոնում բուժվող մոտ 2900 անձանց տվյալներ էին գողացել, որոնք օգտագործել էին Medicare-ից գումարներ ստանալու համար:

Армянка Зина Тамамян оказалась в списке из 91 подозреваемых в мошенничестве и хищении средств из фонда медицинского страхования Medicare, которым предъявило обвинения Министерство юстиции США.
Тамамян, которая управляла фирмой «Gana Medical Supply» в городе Шерман Оукс, обвиняется в мошенничестве на сумму примерно $2,9 миллионов. Ее фирмой была заказано оборудование, которое так и не дошло до клиентов, сообщает «The Los Angeles Daily News». В данный момент, Тамамян находится в бегах.
Напомним, что Министерство юстиции США предъявило обвинения 91 подозреваемому в мошенничестве и хищении средств из фонда медицинского страхования Medicare на сумму $295 млн.
Сама мошенническая схема была раскрыта в феврале 2011 года и череда арестов прокатилась по всей стране. В октябре 2010 года в США была обнаружена и разоблачена крупная преступная группировка. Был арестован ее руководитель - 46-летний армянский «вор в законе» Армен Казарян, проживающий в Калифорнии.
Для получения страховых выплат мошенники создали сеть не существующих в реальности медицинских клиник, где якобы проводилось лечение. Обвинения были предъявлены 73 участникам схемы. Аресты прошли в Нью-Йорке, Лос-Анджелесе, а также штатах Огайо, Джорджия и Нью-Мексико. К лидерам группировки следователи относили также 34-летнего Давида Мирзояна и 35-летнего Роберта Терджаняна.В обвинительном заключении говорится, что члены группировки были замешаны и в других преступлениях: торговле контрабандными сигаретами, поддельной «Виагрой» и крадеными кредитными карточками.