ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ներկայացուցիչ Փիթեր Ստանոն հայտարարել է, որ ԵՄ-ն հստակ պատկերացում չունի, թե ով է ներգրավված Իրանի Սպահանում գտնվող գործարանի հարձակմանը։
«Մենք չգիտենք, թե ով է կանգնած հարձակման հետեւում եւ կոնկրետ ինչ է տեղի ունեցել։ Մենք հետեւում ենք Իրանից ստացվող լուրերին...»,- ընդգծել է Ստանոն։
Նրա խոսքով՝ բոլոր կողմերը պետք է զուսպ լինեն նոր էսկալացիա թույլ չտալու համար։
Հունվարի 28-ի երեկոյան հզոր պայթյուն էր որոտացել Սպահանում։ Իրանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ դա անօդաչուների «ձախողված հարձակում էր»: Իրանական լրատվամիջոցները գրել են առնվազն հինգ նահանգներում պայթյունների մասին։ Al Arabiya հեռուստաալիքը հայտնել էր Իրանի դեմ Իսրայելի ռազմական գործողության մասին։

Представитель внешнеполитической службы Евросоюза Петер Стано заявил, что в ЕС нет точного понимания, кто связан с атакой на завод в Исфахане в Иране.
«Мы не знаем, кто стоит за нападением, и что именно произошло. Мы следим за новостями, приходящими из Ирана...», — подчеркнул Стано.
По его словам, всем сторонам следует быть сдержанными, чтобы не допустить новой эскалации.
Другие комментарии со стороны представителя внешнеполитической службы ЕС сейчас не приводятся.
Вечером 28 января в Исфахане произошел мощный взрыв. Министерство обороны Ирана заявило, что это была «неудачная атака» беспилотников. Иранские СМИ писали о взрывах как минимум в пяти провинциях. Телеканал Al Arabiya, сообщал о военной операции Израиля против Ирана.