Բացի Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական ապաշրջափակումից, ոչինչ թեթեւացում չի բերի այս դաժան եւ անհարկի շրջափակման զոհերին։ Այս մասին Միջազգային դատարանում հայտարարել է Հայաստանի հայցը ներկայացնող փաստաբան Կոնստանտինոս Սալոնիդիսը։
Դեկտեմբերի սկզբից Ադրբեջանի շրջափակման հետեւանքով հարյուրավոր մարդիկ բախտի քմահաճույքին են մնացել, իսկ գազի, սննդի եւ ինտերնետ-կապի մատակարարումները կայուն չեն եղել։
«Բացի Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական ապաշրջափակումից, ոչինչ թեթեւացում չի բերի այս դաժան եւ անհարկի շրջափակման զոհերին»,- ասել է նա:
Կոնստանտինոս Սալոնիդիսը հավելել է, որ «Հայաստանը միայնակ չէ այս եզրակացության մեջ։ Այս եզրակացությունը կիսում է ողջ միջազգային հանրությունը»։
Նրա խոսքով, «իրավիճակի առաջանցիկ վատթարացումն ակնհայտ է։ Կոլեկտիվ տրավմա արդեն հասցվել է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը»։

Nothing short of a full lifting of the blockade will bring relief to the victims of this cruel and unnecessary blockade, Constantinos Salonidis, a lawyer for Armenia, told the International court on Monday.
According to him, as a blockade took place in December hundreds of people were left there, while the gas supplies, product deliveries, and internet connection have not been stable since.
"Nothing short of a full lifting of the blockade and unhindered resumption of the provision of public utilities will bring relief to the victims of this cruel and unnecessary blockade," he noted.
Constantinos Salonidis noted that "in this conclusion, Armenia is not alone. This conclusion is shared by the international communities at large."
According to him, "progressive deterioration of the situation is obvious. As a collective trauma has already been inflicted on the Armenian population of the Nagorno-Karabakh."