Բացի Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական ապաշրջափակումից, ոչինչ թեթեւացում չի բերի այս դաժան եւ անհարկի շրջափակման զոհերին։ Այս մասին Միջազգային դատարանում հայտարարել է Հայաստանի հայցը ներկայացնող փաստաբան Կոնստանտինոս Սալոնիդիսը։
Դեկտեմբերի սկզբից Ադրբեջանի շրջափակման հետեւանքով հարյուրավոր մարդիկ բախտի քմահաճույքին են մնացել, իսկ գազի, սննդի եւ ինտերնետ-կապի մատակարարումները կայուն չեն եղել։
«Բացի Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական ապաշրջափակումից, ոչինչ թեթեւացում չի բերի այս դաժան եւ անհարկի շրջափակման զոհերին»,- ասել է նա:
Կոնստանտինոս Սալոնիդիսը հավելել է, որ «Հայաստանը միայնակ չէ այս եզրակացության մեջ։ Այս եզրակացությունը կիսում է ողջ միջազգային հանրությունը»։
Նրա խոսքով, «իրավիճակի առաջանցիկ վատթարացումն ակնհայտ է։ Կոլեկտիվ տրավմա արդեն հասցվել է Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը»։

Ничто, кроме полного разблокирования Нагорного-Карабаха, не принесет облегчения жертвам этой жестокой и ненужной блокады. Об заявил в Международном суде Константинос Салонидис, адвокат, представляющий иск Армении.
В результате блокады, проводимой Азербайджаном с начала декабря, сотни людей оказались брошенными на произвол судьбы, а поставки газа, продуктов и интернет-связь с тех пор не были стабильными.
«Ничто, кроме полного снятия блокады и беспрепятственного возобновления предоставления коммунальных услуг, не принесет облегчения жертвам этой жестокой и ненужной блокады», - заявил он.
Константинос Салонидис добавил, что «в этом выводе Армения не одинока. Этот вывод разделяет все международное сообщество».
По его словам, «прогрессирующее ухудшение ситуации очевидно. Коллективная травма уже нанесена армянскому населению Нагорного Карабаха».