Գերմանիան եւ Շվեդիան քննարկում են Ուկրաինային ռազմական օգնության նոր փաթեթը, որի շրջանակում Ստոկհոլմը հրթիռներ եւ արձակման կայանքներ կմատակարարի Ուկրաինայում գերմանական Iris-T ՀՕՊ համակարգերի համար, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները:
«Գերմանիան խնդրել է Շվեդիային տրամադրել Iris-T համակարգի հետ համատեղելի գործարկիչներ, հայտնել են աղբյուրները՝ անանունության պայմանով, քանի որ այդ քննարկումները գաղտնի բնույթ են կրում։ Բանակցությունները կարող են նաեւ հնարավոր դարձնել ավելի շատ զինամթերքի ուղարկումը Iris-T համակարգերի համար, որոնք փոխանցվում են Կիեւին»,-նշում է գործակալությունը։
Միեւնույն ժամանակ, աղբյուրները նշել են, որ Բեռլինը հավատարիմ է 2023 թվականին Կիեւին եւս երեք Iris-T-ի մատակարարելու ծրագրին։

Germany and Sweden are discussing a new military aid package for Ukraine under which Stockholm will supply missiles and launchers for German IRIS-T air defense systems in Ukraine, Bloomberg reported Friday, citing sources.
Germany has asked Sweden for IRIS-T-compatible launchers, the sources said on condition of anonymity because the discussions are confidential. The talks may also make it possible to send more munitions for the IRIS-T systems being transferred to Kiev, the agency reported.
The sources noted that Berlin is sticking to a plan to deliver three more IRIS-T units to Kiev in 2023 in addition to the first, which arrived in Ukraine in October 2022.
The defense ministries of Germany and Sweden did not confirm this information.
In November, Stockholm promised to give Ukraine an air defense system, but did not specify which one.