Ուկրաինան առաջիկա մի քանի տարիներին դժվար թե կարողանա անդամակցել Եվրամիությանը, ասել է Բունդեսթագի (Գերմանիայի խորհրդարանի) եվրոպական հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Անտոն Հոֆրեյթերը, գրում է Tagesschau-ն։ Նրա խոսքով, 5-ից 6 տարվա ընթացքում միությանը Կիեւի անդամակցությունն ավելի իրատեսական է թվում:
«Դժվար է պատկերացնել ԵՄ-ում մի երկրի ընդունում, որը դեռեւս կոնֆլիկտային վիճակում է։ Բայց արդեն հնարավոր է բանակցել»,- ասել է Հոֆրեյթերը:
Ինչպես նշել է գերմանացի պատգամավորը, ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցությունը ավելի վաղ, քան 5-ից 6 տարին է, անիրատեսական է թվում, սակայն նրա ինտեգրման գործընթացը չի կարող երկարաձգվել ավելի քան 10 տարով։ Նա նաեւ հավելել է, որ Եվրամիություն տանող ճանապարհին Կիեւի հիմնական խնդիրներն են կոռուպցիան, օրենքի գերակայությունը եւ լրատվամիջոցների ազատությունը։

Ukraine is unlikely to join the EU in the next few years, the head of the Bundestag (German parliament) committee for European affairs, Anton Hofreiter, has said, Tagesschau reports. According to him, Kyiv's accession to the union within 5-6 years looks more realistic.
"It is hard to imagine taking in a country at war. The EU also needs reforms, says Hofreiter. However, it can be negotiated," Hofreiter said.
As the German deputy pointed out, Ukraine's accession to the EU earlier than in 5-6 years looks unrealistic, but it is impossible to stretch out the process of its integration for more than 10 years. He also added that Kyiv's main problems on the way to the EU are corruption, the rule of law and media freedom.