Եվրամիությունը մոտ 4 միլիոն եվրո կհատկացնի Ուկրաինային տնտեսական քաղաքականության, բարեփոխումների եւ դրանց ներդրման վերաբերյալ «խորհրդատվության» համար՝ երկրում բիզնեսն ուժեղացնելու համար։ Այս մասին տեղեկատվությունը ներկայացված է մրցութային փաստաթղթերում։
«Այս նախագծով նախատեսվում է շտապ աջակցություն ցուցաբերել ուկրաինական հաստատություններին, որոնք պատասխանատու են տնտեսական քաղաքականության ձեւավորման եւ իրականացման համար։ Աջակցությունն ուղղված է Ռուսաստանի հետ հակամարտությունից տուժած երկրի մասնավոր հատվածին արդյունավետ օգնության ցուցաբերմանը, առաջին հերթին՝ ՓՄՁ-ներին (փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին)»,- նշվում է փաստաթղթում։
Հունվարի երկրորդ կեսին Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը հայտարարել էր, որ միջազգային զարգացման ֆինանսավորման ամերիկյան ընկերությունը պատրաստվում է մինչեւ 1 մլրդ դոլար հավաքել՝ Ուկրաինայի տնտեսությանն աջալցելու համար։

The European Union (EU) will allocate about €4 million to provide advice to Ukraine on economic policy, its reforms and their implementation to strengthen business in the country. Information about this is contained in the tender documentation.
This project is designed to provide emergency support to Ukrainian institutions responsible for the formation and implementation of economic policies aimed at providing effective assistance to the country's private sector affected by the conflict with Russia, primarily SMEs (small and medium-sized enterprises), the document said.
In the second half of January, Ukrainian Prime Minister Denys Shmyhal said that the U.S. Corporation for International Development Finance (DFC) was going to mobilize up to $1 billion to support the Ukrainian economy.