Քաղաքապետի թեկնածու Օմար Մենենդեսը, որը սպանվել էր ընտրատեղամասերի բացումից ընդամենը մի քանի ժամ առաջ, հաղթել է Էկվադորի Պուերտո Լոպես քաղաքում կայացած ընտրություններում, հաղորդում է BBC-ն:
41-ամյա Մենենդեսին գնդակահարել են զինյալները, որոնք ներխուժել են սենյակ, որտեղ նա գտնվել է նախընտրական քարոզարշավի աշխատակիցների հետ։
Հարձակման հետեւանքով սպանվել է նաեւ մեկ դեռահաս։ Հարձակվողները դեպքի վայրից փախուստի են դիմել մոտոցիկլետով։
Օմար Մենենդեսի սպանության հետ կապված մինչ օրս ոչ մի ձերբակալություն տեղի չի ունեցել։
Մունիցիպալ ընտրություններն անցկացվել են հանցագործության աճող ալիքի ֆոնին, որը կապված է Էկվադորում թմրավաճառների դաժան ավազակախմբերի աճող ազդեցության հետ:
Մենենդեսը միակ քաղաքական գործիչը չէ, որ սպանվել է ընտրությունների նախաշեմին։ Երկու շաբաթ առաջ սպանվել էր նաեւ Սալինասի ափամերձ քաղաքի քաղաքապետի թեկնածու Խուլիո Սեսար Ֆարաչիոն։

Кандидат в мэры Омар Менендес, который был убит всего за несколько часов до открытия избирательных участков, победил на выборах в городе Пуэрто-Лопес Эквадора, сообщает ВВС.
41-летний Менендес был застрелен боевиками, которые ворвались в комнату, где он находился с сотрудниками предвыборной кампании.
В результате нападения также был убит подросток. Нападавшие скрылись с места преступления на мотоцикле. Полиция все еще расследует возможный мотив, стоящий за этим.
Ожидается, что член партии Менендеса заменит убитого политика на посту мэра.
В связи с убийством Омара Менендеса до сих пор не было произведено никаких арестов.
Муниципальные выборы были проведены на фоне  нарастающей волны преступности, связанной с растущим влиянием жестоких банд наркоторговцев в Эквадоре.
Менендес оказался не единственным политиком, убитым в преддверии выборов. Двумя неделями ранее также был застрелен кандидат на пост мэра прибрежного города Салинас Хулио Сесар Фарачио.