Թուրքիայի Կայսերի քաղաքի Էրջիյես համալսարանում նախորդ տարի բացված հայերեն լեզու եւ գրականությունը բաժինն այս տարի մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել դիմորդների շրջանում։
Թուրքական Sondakika-ի փոխանցմամբ՝ Էրջիյես համալսարանի պրոռեկտոր, պրոֆ. Մեթին Հուլագուն նշել է, թե նախորդ տարվա համեմատ այս տարի դիմորդների կտրուկ աճ են արձանագրել հայոց լեզու եւ գրականություն եւ եբրայերեն եւ գրականություն բաժինները։  «Հայոց լեզու եւ գրականության բաժինն այս տարի նախընտրել են 15 դիմորդ, որոնցից 12-ն արդեն ընդունվել են։ Եբրայերենի բաժինը՝ համապատասխանաբար 28 եւ 20»,-նշել է պրոռեկտորը՝ հիշեցնելով, որ նախորդ տարի հայոց լեզու եւ գրականություն բաժին է ընդունվել 6 ուսանող։
Մեթին Հուլագուն շեշտել է, թե հայ-թուրքական եւ թուրք-իսրայելական հարաբերությունների վատթարացման պարագայում իրենք սպասում էին, որ այդ բաժիները նախընտրողներն չեն լինի, սակայն եղավ հակառակը։  Ըստ Հուլագուի՝ Թուրքիան Հայաստանի եւ Իսրայելի հետ պահպանում է գործարար եւ մշակությային հարաբերությունները, որոնք թույլ կտան, որ իրենց շրջանավարտները կարողանան աշխատանք գտնել։
Նշենք, որ Էրջիյես համալսարանում հայերենի եւ եբրայերենի բաժիները բացվել են նախորդ տարի եւ միակն են Թուրքիայի համալսարանների շարքում։ Մեթին Հուլագուն ավելի վաղ արած հայտարարություններից մեկում նշել էր, թե հայերեն բաժին բացելու նպատակը՝ հայկական արխիվներում աշխատելու ունակ մասնագետներ պատրաստելն ու հայկական թեզերի դեմ պայքարելն է։

KAYSERI. – Turkish Erciyes University last year opened new department on the Armenian language and literature. This year the department had great interest among applicants.
Vice rector stated that Armenian language and literature and Jewish language and literature departments registered sharp increase of applicants as compared to last year, Turkish Sondakika reports. 12 applicants out of 15 have already been admitted in the university program. Last year only 6 students have been admitted at the program.
Vice rector believed that no applicant would desire to study at those departments after Armenian-Turkish and Israeli-Turkish relations were deteriorated. However, just the contrary happened. Turkey has business and cultural relations set with Armenia and Israel, which will help their graduates to find job in those spheres.
Armenian and Jewish departments opened last year at Erciyes University and are unique among Turkish universities.
The vice-rector had stated earlier that they aim to have specialists working in Armenian archives and fighting against Armenian theses.