«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամն ուսումնասիրել է 2023թ. հունվար-փետրվար ամիսներին ՀՀ տնտեսության սոցիալ-տնտեսական զարգացումները։
Անհրաժեշտ է արձանագրել, որ.
2023թ. սկսվել է բարձր տնտեսական աճերով, սակայն դրանք կարող են դանդաղել տարվա ընթացքում: 2023թ. առաջին ամիսների տնտեսական զարգացումները դեռևս համեմատվում են նախորդ տարվա այն ամիսների հետ, որոնք չէին պարունակում դրական արտաքին շոկի (ՀՀ այցելած քաղաքացիների և կապիտալի ներհոսքի) ազդեցությունները: Սակայն, տարվա ընթացքում այդ տարբերությունը կչեզոքանա, ինչը կհանգեցնի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի (ՏԱՑ) դանդաղմանը:
Արդյունաբերության աճի տեմպն էլ ավելի է դանդաղել՝ շարունակելով վատթարացնել տնտեսության կառուցվածքը: 2023թ. հունվար-փետրվարին արդյունաբերության աճը կազմել է ընդամենը 1.0%՝ դանդաղելով նախորդ ամսվա 1.4%-ից: Միևնույն ժամանակ ՏԱՑ-ը կազմել է 10.9%։ Դա նշանակում է, որ արդյունաբերության կշիռը շարունակում է նվազել տնտեսության կառուցվածքում՝ հանգեցնելով տնտեսության պոտենցիալի նվազմանը։
Պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերի ցուցանիշները նորից մտահոգության տեղիք են տալիս։ 2023թ. հունվար-փետրվարին պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերը նվազել են նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ շուրջ 44.6%-ով։ Իհարկե, երկու ամսվա ցուցանիշները բավարար չեն կատարողականի վերաբերյալ դատողություններ անելու համար, սակայն նման բացասական դինամիկան արդեն իսկ հուշում է, որ կատարողականի հետ կապված խնդիրներ լինելու են ընթացիկ տարում, և հավանական է, որ նախորդ տարիների կապիտալ ծախսերի ցածր կատարողականները արձանագրվեն նաև 2023-ին:

Фонд «ЛУЙС» изучил социально-экономические показатели в экономике Армении в январе-феврале 2023 года.
Фонд, по итогам исследований, констатировал:
2023 начался с высоких темпов экономического роста, но в течение года они могут замедлиться. Экономические развитие первых месяцев 2023 года еще сравнимы с теми месяцами предыдущего года, которые не содержали воздействий положительного внешнего шока (посещение страны гражданами и приток капитала). Однако в течение года эта разница будет нейтрализована, что приведет к замедлению Индекса экономической активности (ИЭА).
Темпы промышленного роста еще больше замедлились, что ухудшило структуру экономики. Рост промышленности в январе-феврале 2023-го составил всего 1%, снизившись с 1,4% в предыдущем месяце. При этом ИЭА составил 10,9%. Это означает, что вес промышленности в структуре экономики продолжает уменьшаться, что ведет к снижению потенциала экономики.
Показатели капитальных расходов государственного бюджета вновь вызывают обеспокоенность. Капитальные расходы государственного бюджета в январе-феврале 2023 года уменьшились на 44,6% в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года. Конечно показателей двух месяцев недостаточно, чтобы судить об исполняемости, но такая отрицательная динамика уже говорит о том, что в текущем году будут проблемы. Вполне вероятно, что и в 2023 году будет зафиксирована низкая исполняемость по части капитальных расходов прошлых лет.