Կենսաթոշակառուների կողմից անկանխիկ առեւտրի անցնելու տպավորիչ տեմպը շարունակվում է. օրինակ, փետրվարին մեր սիրելի թոշակառուներն անկանխիկ եղանակով իրականացրել են 3,4 մլրդ դրամի առեւտուր: Այս մասին այսօր՝ մարտի 30-ին, Կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց, որ 2022-ին այս ցուցանիշը, ըտ էության, ձգտում էր զրոյի, իսկ դեկտեմբերին եւ այս տարվա հունվարին 2,7 մլրդ դրամի շրջանակներում էր. «Սա նշանակում է, որ ամսական 20-25 տոկոս աճի տեմպը մենք շարունակում ենք պահպանել: Փետրվարին այս առեւտրի արդյունքում 286 մլն 711 հազար դրամ վերադարձնում ենք կենսաթոշակառուներին:
Եթե 2022-ի հունիիսի վերջի դրությամբ Հայաստանում կար շուրջ 22 հազար ակտիվ POS-տերմինալ, այսօրվա դրությամբ այդ թիվը եռապատկվել է: կարող ենք ասել, որ գրեթե բոլոր գյուղական վայրերում անկանխիկ առեւտրի հնարավորություն է ստեղծվում: Սա բերում է ստվերի կրճտման լրացուցիչ էֆեկտի»,-ասաց վարչապետը:
ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը նշեց, որ 2022 թվականի հունիսի մեկի դրությամբ անկանխիկ գործարքներ կենսաթոշակառուների 1,8 տոկոսն է կատարել, իսկ փետրվարի 1-ի դրությամբ 17,5 տոկոսն արդեն իրականացվում է անկանխիկ:
«Հայաստանյան բանկերի կողմից թողարկված քարտերի միջոցով անցած տարվա ընթացքում անկանխիկ վճարումները կազմել են 1,3 տրիլիոնը գերազանցող թիվ: Դա նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ 58 տոկոսով ավել է»,- ասաց Գալստյանը:

Впечатляющий темп перехода пенсионеров на безналичную торговлю продолжается. В феврале, например, наши дорогие пенсионеры совершили безналичную торговлю на сумму в 3,4 млрд. драмов. Об этом заявил на заседании Правительства Армении 30 марта премьер-министр Никол Пашинян.
Он напомнил, что в 2022 году этот показатель, по сути, стремился к нулю, а в декабре прошлого года и в январе 2023-го находился в рамках 2,7 млрд. драмов. «Это означает, что мы продолжаем поддерживать темп роста на уровне 20-25% в месяц. В феврале в результате этой торговли мы вернули пенсионерам 286 млн. 711 тыс. драмов. Если по положению на конец июня 2022 года в Армении насчитывалось около 22000 активных POS-терминалов, то на сегодняшний день это число утроилось. Можно сказать, что практически во всей сельской местности создается возможность безналичной торговли. Это вносит дополнительный эффект в вопрос сокращения тени», - сказал Пашинян.
В свою очередь, глава Центрального банка Армении Мартын Галстян заметил, что по положению на 1 июня 2022 года безналичные сделки были осуществлены 1,8% пенсионеров, а, по состоянию на 1 февраля текущего года – уже 17,8%. «Безналичные платежи по картам, выпущенным банками Армении, за прошлый год превысили сумму в 1,3 трлн. Это на 58% больше аналогичного показателя прошлого года», - добавил Галстян.