Մինչեւ 2023թ. վերջ Հայաստանի մարզերում 22 փոքր ջրամբարների մասին նախագծեր կկազմվեն։ Այս մասին ապրիլի 20-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում, «2022 թվականին Հայաստանի կառավարության (2021-2026թթ.) ծրագրի իրականացման ընթացքի եւ արդյունքների մասին»  հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասել է հանրապետության տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքի նախարար Գնել Սանոսյանը։
Ջրամբարները, նրա խոսքով, կօգնեն մի քանի ժամով ոռոգման կամ խմելու ջուր հավաքել  գյուղերում։ «Դա թույլ կտա ավելի լավ արձագանքել ջրի ծախսին»,- նշել է Սանոսյանը։
Կառավարությունը նաեւ շարունակում է խոշոր ոռոգման ջրամբարների շինարարությունը։ Վեդիում, օրինակ ավարտվում է ջրամբարտակի կառուցումը։ 85 մետրից արդեն պատրաստ է 70-ը։ Նախատեսվում է շինարարությունն ավարտել արդեն այս տարի։
Սանոսյանի խոսքով՝ առաջիկայում պետք է սկսվեն Կապսի ջրամբարի շինաշխատանքները։ Այն գտնվում է Թուրքիայի հետ սահմանին։ Շինարարության պայմանագիրը, նախարարի հավաստիացմամբ, կկնքվի առաջիկա օրերին։

До конца 2023 года в регионах Армении составят проекты по 22-ум малым водохранилищам. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания во время обсуждения отчета «О ходе и результатах реализации программы Правительства Армении (2021-2026 гг.) в 2022 году» заявил 20 апреля министр территориального управления и инфраструктур республики Гнел Саносян.
Водохранилища, по его словам, помогут набирать оросительную или питьевую воду в селах на несколько часов. «Это позволит лучше регулировать ее расход», - заметил Саносян.
Правительство также продолжает строительство крупных оросительных водохранилищ. В Вединском, к примеру, заканчивается строительство дамбы. Из 85 метров уже готово 70. Строительство планируется завершить уже в нынешнем году.
По словам Саносяна, в ближайшее время должны начаться строительные работы на Капсском водохранилище. Оно расположено на границе с Турцией. Договор на строительство, по заверению министра, будет заключен в ближайшие дни.