Ամերիկյան Լուիզիանա նահանգի բնակչին քրեական հանցագործության մեղադրանք է ներկայացվել. նա կրակել է 14-ամյա աղջկա վրա, երբ աղջիկը եւ մի քանի երեխաներ պահմտոցի էին խաղում նրա տարածքում, տեղեկացրել է USA Today-ը։
58-ամյա Դեւիդ Դոյլը ձերբակալվել եւ ուղարկվել է ուղղիչ կենտրոն՝ ծանրացնող հանգամանքներում վնասվածքներ պատճառելու, հրազենի օգտագործմամբ չորս էպիզոդների եւ հրազենի անօրինական օգտագործման մեղադրանքով, տեղեկացրել են Կալկասիե օկրուգի շերիֆի գրասենյակում։
Իշխանությունները տեղեկացրել են, որ հրաձգությունն սկսվել է կիրակի վաղ առավոտյան Սթարքսում (Լուիզիանա), Տեխասի նահանգի սահմանից ոչ հեռու։
Շերիֆի գրասենյակի հաղորդմամբ՝ աղջիկը տեղափոխվել է հիվանդանոց, բայց նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Ոստիկանները մեկնել են Սթարքս՝ տեղեկություններ ստանալու եւ հետաքրքրվելու 14-ամյա աղջկա վիճակով։
Ավելի ուշ դետեկտիվները պատահարի վայրում իմացել են, որ մի քանի երեխաներ պահմտոցի են խաղացել այդ շրջանում եւ թաքնվել հարեւանի տարածքում։
Երբ դետեկտիվները խոսել են Դոյլի հետ, նա ասել է, որ ստվերներ է նկատել իր տան մոտ  եւ մտել է ներս, որպեսզի վերցնի հրազենը։ Հետո վերադարձել է փողոց, տեսել մարդկանց, որոնք փախչում էին իր սեփական տարածքից, սկսել է կրակել նրանց ուղղությամբ եւ «պատահաբար կրակել աղջկան»։

A man in the US state of Louisiana is facing felony charges after authorities said he shot a 14-year-old girl in the back of the head while she and other children played hide-and-seek on his property, USA Today reported.
David V. Doyle, 58, was arrested and booked into the Calcasieu Correctional Center and charged with aggravated battery, four counts of aggravated assault with a firearm, and illegal discharge of a firearm, the Calcasieu Parish Sheriff’s Office reported.
Officials said the shooting took place early Sunday morning in Starks, a small community in southwest Louisiana near the Texas state line.
The girl was transported to a hospital to be treated for non-life-threatening injuries, the sheriff's office said.
Deputies were dispatched to a home in Starks for a report of a shooting and observed a 14-year-old girl suffering from a gunshot wound to the back of her head, the release states.
Detectives later arrived at the scene and learned several children were playing hide-and-seek in the area and were hiding on the neighbor’s property.
When detectives spoke with Doyle, he reportedly told them he observed shadows outside his home and went inside to retrieve his firearm, per the release. Detectives said he told them he then went back outside, observed people running away from his property, began shooting at them and "unknowingly hit the girl."