Արցախի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, նոյեմբերի 18-ին, այցելել է Նյու Յորքի Սրբոց Նահատակաց հայկական վարժարան եւ մասնակցել ԼՂՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառմանը:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախագահ Սահակյանը մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակումը համարել է համահայկական նշանակություն ունեցող հիմնախնդիրներից մեկը: Այս համատեքստում Բակո Սահակյանը բարձր է գնահատել Սրբոց Նահատակաց հայկական վարժարանի դերը Սփյուռքում հայապահպանության գործում:
Միջոցառմանը մասնակցել են Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

NKR President Bako Sahakyan visited Holy Martyrs Armenian Day School in New York and attended event dedicated to Nagorno-Karabakh Republic’s 20th anniversary of independence.
In his speech the President mentioned that patriotic upbringing of the young generation is one of the important tasks of pan-Armenian significance. In this context Bako Sahakyan highlighted the role of Holy Martyrs School in the preservation of Armenian identity in Diaspora, NKR Presidential press service informed Armenian News-NEWS.am.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Pargev Martirosyan, Head of Information Department of NKR President David Babayan, NKR Permanent Representative to the United States and Canada Robert Avetisyan, representatives of the Armenian community attended the event