Մեր եւ արտասահմանյան վերլուծաբանների մեծամասնությունը կարծում է, որ ղարաբաղյան հակամարտության սառեցման, դրա ռազմական փուլի վերսկսման սպառնալիքն առկա է:  Այս մասին «Կովկասի բանբեր»-ին տված հարցազրույցում նշել է Մոսկովյան Կարնեգի կենտրոնի գիտխորհրդի անդամ Անդրեյ Ռյաբովը` հավելելով, որ գերտերությունների կողմից ռացիոնալություն եւ հաստատակամություն ցուցաբերվելու դեպքում, առաջին հերթին` Ռոուսաստանի կողմից, այն հնարավոր կլինի սառեցված վիճակում պահել եւս բավական երկար ժամանակ, չնայած ռազմական հավասարակշռությունը փոխելու կողմերի ձգտմանը:
«Ինձ թվում է, որ այսօր բոլորը, առաջին հերթին հենց հակամարտող կողմերը, քաջ գիտակցում են, որ Մեծ Մերձավոր Արեւելքում, ինչպես ամերիկացիներն են անվանում այդ տարածաշրջանը, եւս մեկ հակամարտությունը հղի կլինի ծանր հետեւանքներով, ընդ որում` ոչ միայն Հարավային Կովկասի երկրների, այլեւ պետությունների մի լայն շրջանակի համար: Սա ասելով առաջին հերթին նկատի ունեմ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում ռուսական շահերի իրագործմանն սպառնալիքները, հաշվի առնելով, որ Վրաստանի առումով ամեն ինչ շատ թե քիչ հստակեցված է: Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ ռազմական գործողությունների վերսկսումը անկասկած Հարավային Կովկասում Մոսկվայի շահերին հասցված ամենամեծ հարվածը կլինի», - նշել է Ռյաբովը:
Փորձագետի կարծիքով դա չափազանց արդիական է, հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանն այսօր սերտ երկրաքաղաքական կապեր ունի Հայաստանի հետ իր էներգետիկական շահերով պայմանավորված, որտեղ Ադրբեջանը, որպես տարանցիկ եւ նավթարդյունահանող երկիր հսկայական  դեր ունի: Այսօրվա դրությամբ խնդիրների այս շարքը ավելի ու ավելի արդիական է դառնում Ռուսաստանի համար, հաշվի առնելով, որ պահեստային գործընկերների հետ Հարավային Կովկասով էներգապաշարների տարանցման հարցում չի հաջողվում պայմանավորվածության գալ: Դրա վերջին ապացույցը դարձավ ռուսական «Հարավային հոսք» նախագծին մասնակցելու Թուրքիայի մերժումը:
Ռյաբովը նաեւ նշել է, որ Ղարաբաղի շուրջ ռազմական գործողությունների վերսկսումը, որի մասին ոմանք այդքան հեշտությամբ են խոսում, կապված է համաշխարհային եւ երկրաքաղաքական այնպիսի քանակությամբ խոշոր ռիսկերի հետ, որն անգամ հնարավոր չէ հաշվել. «Այդ պատճառով, ինձ թվում է, ե’ւ ԱՄՆ-ի, ե’ւ Ֆրանսիայի շահերից է բխում ստատուս քվոյի պահպանումը: Հասկանալի է, որ նման իրավիճակում ստատուս քվոն չի կարող հավերժ պահպանվել,բայց եղած լուծումների շարքում այն այլընտրանք չունի: Եվ հենց այս պլանում վերջին մի քանի տարիներին կտրուկ բարելավվել է Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի փոխգործակցությունը, որի շրջանակներում մեր երկրին տարբեր ձեւաչափերում չեն խանգարում խաղաղության պահպանման հարցում ակտիվություն ցուցաբերոլ: Հենց այդ գործոններից ելնելով իմ մեջ զգացողության կա, որ վերջին տարիներին ԱՄՆ-ն եւ Եվրոպան գիտակցում են, որ Ռուսաստանը եւս մեծ հնարավորություններ ունի տարածաշրջանում խաղաղությունը պաշտպանելու գործում»:

Большинство наших и иностранных аналитиков считает, что угроза размораживания карабахского конфликта, возобновления его военной фазы существует. Об этом в интервью «Вестнику Кавказа» заявил член научного совета Московского центра Карнеги Андрей Рябов, добавив, что проявление рациональности и твердости в позициях сверхдержав, в первую очередь России, позволит удерживать его в замороженном состоянии еще достаточно долгое время, несмотря на стремление сторон изменить военный баланс.
«Мне кажется, что сегодня все, в первую очередь сами стороны конфликта, прекрасно понимают, что еще один конфликт на Большом Ближнем Востоке, как называют этот регион американцы, будет чреват чрезвычайно тяжелыми последствиями, причем для самого широкого круга государств, а не только для стран Южного Кавказа. Говоря это, в первую очередь, я имею в виду угрозы реализации российских интересов в Армении и Азербайджане, принимая во внимание, что с Грузией сегодня все более или менее понятно. Возобновление боевых действий вокруг карабахского конфликта, несомненно, станет самым большим ударом для интересов Москвы на Южном Кавказе», - отметил Рябов.
По мнению эксперта, это крайне актуально, учитывая, что Россия сегодня сочетает тесные геополитические связи с Арменией со своими энергетическими интересами, в которых Азербайджан как транзитная и нефтедобывающая страна играет огромную роль. На сегодняшний день весь этот комплекс проблем все более и более актуализируется для России, учитывая, что договориться по вопросу транзита энергоресурсов с западными партнерами через Южный Кавказ никак не удается. Последним свидетельством этого стал фактический отказ Турции от участия в российском проекте «Южный поток».
Рябов также отметил, что возобновление боевых действий вокруг Карабаха, о чем с легкостью говорят некоторые, связано с таким количеством глобальных и геополитических рисков, которые даже невозможно просчитать: «Поэтому, как мне кажется, и в интересах США, и в интересах Франции сохранение статус-кво должно стоять на первом месте. Понятно, что в подобной ситуации статус-кво не может сохраняться вечно, но из текущих решений он безальтернативен. И именно в этом плане резко улучшилось за последние несколько лет взаимодействие между Европой, США и Россией, в рамках которого в разных форматах нашей стране не мешают проявлять активность для поддержания мира. Именно на этих факторах у меня складывается ощущение, что в последние годы в США и Европе осознали то, что у России все же есть эксклюзивные возможности для поддержания мира в регионе».