«ՀՀ արտգործնախարարը գոհ է իր գործելաոճից, որովհետեւ այլ կերպ չէր էլ կարող լինել: Ես չգիտեմ մի նախարարի, ով իր աշխատանքն անարդյունավետ կգնահատեր»,- դեկտեմբերի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԼՂ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը՝ խոսելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳՆ համատեղ հայտարարության մասին։
Նշելով, որ Է. Նալբանդյանի պահվածքը լիովին տրամաբանական է, եւ նրա լավատեսությունը պայմանավորված է իր գործելակերպի հանդեպ վստահությամբ, Ա. Մելիքյանը նկատեց, որ արտգործնախարարը իր գործունեության մեջ, ամեն դեպքում, իմաստ տեսնում է, հետեւաբար «պարտավոր է լավատես լինել», հակառակ պարագայում, պարզապես, պարտավոր կլիներ հրաժարական տալ։
ԼՂ նախկին արտգործնախարարը նշեց նաեւ, որ Ղարաբաղյան հիմնահարցի շուրջ վերջին զարգացումները շահեկան չեն ո՛չ Լեռնային Ղարաբաղի, ո՛չ Հայաստանի համար, քանի որ Հայաստանը, ըստ այդ հարցի շուրջ վերջին զարգացումների, կարծես, համաձայնում է Ադրբեջանի՝ մեզ որպես ագրեսոր հռչակելու մտքին։ «Ադրբեջանն այսօր պահանջատիրոջ իրավունքներով ձգտում է ձեռք բերել Արցախի ընդհանուր տարածքի մոտ 2/3-րդը կազմող հողերը, բարձրացնել ներքին տեղաշարժման ենթարկված իր բնակիչների իրավունքների հարցը, այնինչ հայկական կողմը համարժեք քաղաքականություն չի կիրառում նման հավակնություններ ունեցող Ադրբեջանի հանդեպ»:
Նկատելով, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ բանակցություններն ընթանում են բացառապես «պարտադրանքի շրջանակներում», Ա. Մելիքյանն ընդգծեց, որ «Մադրիդյան սկզբունքների շրջանակներում արծարծվող փոխզիջումներն իրականում հայկական կողմի համար զիջումներ են»:

Экс-министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Арман Меликян не знает ни одного министра, который бы считал свою работу нерезультативной. На пресс-конференции в Ереване он заявил, что поведение главы МИД Армении Эдварда Налбандяна логичное, а оптимизм последнего является результатом уверенности в правоте своей деятельности.
Меликян выразил уверенность, что Налбандян видит смысл в своей деятельности и «следовательно должен быть оптимистом». «В противном случае он вынужден был бы подать в отставку», — отметил он.
Экс-министр заявил, что процессы вокруг карабахского конфликта не исходят из интересов ни Армении, ни Карабаха. Он обратил внимание на тот факт, что в последнее время Ереван, кажется, соглашается с азербайджанской точкой зрения, согласно которой Армения является агрессором. «Баку сегодня требует 2/3 территории Карабаха, поднимает вопрос своих беженцев, а армянская сторона не проводит адекватной политики. Взаимные уступки, о которых говорится в контексте Мадридских принципов, на самом деле являются уступками лишь армянской стороны», — считает Арман Меликян.