Հայաստանի արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանը, հիմք ընդունելով նախարարության քրեակատարողական վարչության պետ Աշոտ Գիզիրյանի եւ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Արսեն Աֆրիկյանի զեկուցագրերը, «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Արսեն Սամվելի Աֆրիկյանին ազատել Է քրեակատարողական ծառայությունում զբաղեցրած պաշտոնից։
Հայաստանի արդարադատության նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ մեկ այլ հրամանով նախարարը աշխատանքային անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարումը 2009 թվականի դեկտեմբերի 3-ից դրել է ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության անվտանգության ապահովման բաժնի պետ Վարուժան Եղիազարյանի վրա։
Քրեակատարողական վարչության պետ Աշոտ Գիզիրյանը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում սահմանված կարգով պետք է կազմակերպի ընդունման-հանձնման աշխատանքների իրականացումը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 27-ին ՔԿՀ-ից փախուստի էին դիմել ցմահ դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանն ու Մհեր Ենոքյանը, նաեւ նախարարի հրամանով ծառայողական հետաքննություն էր սկսվել «Հայկական ժամանակ» թերթում տպագրված մի լուսանկարի կապակցությամբ, որտեղ պատկերված էին հոկտեմբերի 27-ի եւ Դրոյի գործով ցմահ ազատազրկվածներից մի քանիսը` «Ազատամտություն» թերթի խմբագրի հետ մի սեղանի շուրջ, ինչը օրենքի կոպիտ խախտում է:

Министр юстиции Армении Геворг Даниелян, на основании докладных записок начальника Уголовно-исправительного управления при Министерстве юстиции Армении Ашота Гизиряна и начальника уголовно-исправительного учреждения «Нубарашен» Арсена Африкяна, освободил начальника уголовно-исправительного учреждения «Нубарашен» Арсена Самвеловича Африкяна от занимаемой должности.
В Министерстве юстиции Армении Новости Армении — NEWS.am сообщили, что министр, другим своим приказом, в связи со служебной необходимостью, обязанности начальника УИУ «Нубарашен» с 3 декабря временно возложил на начальника отдела по обеспечению безопасности Уголовно-исправительного управления при Министерстве юстиции Армении Варужана Егиазаряна.
Начальник Уголовно-исправительного управления Ашот Гизирян должен в установленном порядке организовать прием-сдачу дел в УИУ «Нубарашен».
Напомним, что 27 ноября из УИУ «Нубарашен» бежали двое осужденных на пожизненное заключение – Согомон Кочарян и Мгер Енокян. Напомним также, что приказом министра юстиции начато служебное расследование в связи с опубликованной в газете «Айкакан жаманак» фотографией, на которой изображены сидящие за общим столом осужденные на пожизненное заключение по делам «27 Октября» и «Дро» и редактор газеты «Свободомыслие», что является грубым нарушением закона.