Միացյալ տնտեսական հանձնաժողովի մակրոէկոնոմիկայի եւ ինտեգրման հիմնական ուղղությունների կոլեգիայի անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայայի հարցազրույցը.
Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում Մաքսային միությանն ու Միացյալ տնտեսական տարածքին Հայաստանի անդամակցության «Ճանապարհային քարտեզը»:
ՄՄ-ին եւ ՄՏՏ-ին Հայաստանի անդամակցության միջոցառումների ծրագիրը («Ճանապարհային քարտեզ») բաղկացած է 20 բաժիններից եւ ներառում է 262 միջոցառումներ, որոնցից անդամակցության պահին Հայաստանը պետք է կատարած լինի ավ ելի քան 150-ը: ՄՄ երկրների ներկայացուցիչների եւ ՄՏՏ փորձագետների հետ համատեղ անցկացվել է ավելի քան 30 տարատեսակ խորհրդատվոււթյուն եւ սեմինար՝ «ճանապարհային քարտեզի» մշակման ուղղությամբ եւ ես այն գնահատում եմ որպես բավական իրատեսական եւ որակյալ փաստաթուղթ:
«Ճանապարհային քարտեզի» միջոցառումները պայմանականորեն կարելի է բաժանել երեք հիմնական խմբի:
-միջոցառումների առաջին խումբը կապված է Հայաստանի` ՄՄ-ին ու ՄՏՏ-ին միանալու պայմանագիրը նախապատրաստելու հետ, ինչը ենթադրում է Հայաստանի` ՄՄ-ին ու ՄՏՏ-ին անդամակցություն, ինչպես նաեւ Հայաստանի` արդեն իսկ իր վրա վերցրած միջազգային պարտականությունների վերլուծություն:
-միջոցառումների երկրորդ խումբը կապված է ՀՀ` ՄՄ ու ՄՏՏ միջազգային պայմանագրերին համապատասխանող համապատասխան միջազգային ինստիտուցիոնալ բազան նախապատրաստելու հետ, որը հարկավոր է առեւտրում արգելքները վերացնելու հետ:
-երրորդ խումբ միջոցառումները կապված են ՀՀ ու ՄՄ երկրների միջեւ բանակցությունների անցկացման հետ, որպեսզի որոշվեն ՀՀ` ՄՄ կարգավորման շրջանակներում հարմարվելու կոնկրետ պայմանները, ինչը թույլ կտա նվազեցնել ռիսկերը, ինչպես նաեւ հայկական արտադրողների համար ապահովել հնարավորություն` վերակառուցվածքավորելու իրենց գործունեությունը ՄՄ-ի կանոններին համապատասխան:
Ես գիտեմ, որ Հայաստանը չի սպասել միջոցառումների ծրագրի հաստատմանը: Դեռեւս նախքան «ճանապարհային քարտեզի» հաստատումը, սկսվել են միջգերատեսչական 4 տեխնիկական ռեգլամենտների համաձայնեցման աշխատանքները: Հայաստանի մաքսային ծառայությունները արդեն արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային նոմենկլատուրայի տասանիշ կոդերին անցում կատարելու գործընթացի վրա են: Օրինագծեր են նախապատրաստվում` ՀՀ իրավական բազան ՏՏ նորմատիվային ակտերին համապատասխանեցնելու: ՀՀ կառավարության կողմից ճանապարհային քարտեզի մշակման համար ստեղծված 22 աշխատանքային խմբերը արդեն անցում են կատարել ենթաօրինական նորմատիվային փաստաթղթերն ուսումնասիրելու ու ՄՄ-ին եւ ՄՏՏ-ին անդամակցելուն ուղղված այլ միջոցառումների իրականացմանը: Մենք շատ գոհ ենք հայ գործընկերների հետ համագործակցությունից:
Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի ժամանակ իր ներածական խոսքում Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը նշել էր Ղազախստանի հատուկ կարծիքի մասին` կապված Հայաստանի «Ճանապարհային քարտեզը» հաստատելու հետ: Ի”նչ հատուկ կարծիքի մասին է խոսքը:
Ինչպես գիտեք, Ղազախստանի նախագահը իր ներածական խոսքում նշել է Հայաստանի` ՄՄ-ին ու ՆՏՏ-ին անդամակցելու պատրաստակամությունը եւ դրա հետ մեկտեղ ղարաբաղյան հակամարտությունը: Քննարկման արդյունքում Ղազախստանի նախագահը Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի մյուս մասնակիցների հետ միասին ստորագրել է «ճանապարհային քարտեզն» արտոնելու մասին որոշումը: Ղազախստանից այլ փաստաթղթեր չեն ստացվել:
Կցանկանայի հատուկ ընդգծել, որ ՄՄ-ն ու ՄՏՏ-ն տնտեսական կառույցներ են: Մենք քաղաքական միություն ստեղծելու ծրագրեր չունենք, համապատասխանաբար, Հայաստանի` ՄՄ-ին ու ՄՏՏ-ին անդամակցելը չի անդրադառնում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ընթացքի վրա:
Ընդհանուր առմամբ, նախագահների մակարդակում կառուցողական քննարկման արդյունքում կարելի է փաստել, որ Հայաստանը մոտենում է ՄՄ-ին ու ՄՏՏ-ին շատ արագ տեմպերով: Անդամակցելու մասին առաջին հայտարարությունից մինչեւ «Ճանապարհային քարտեզի» ստորագրումը անցել է 4 ամիս: Համեմատելու համար`Ղրղըզստանի «ճանապարհային քարտեզը» քննարկում ենք արդեն ավելի քան երկու տարի: Հուսով եմ, որ ՄՄ ու ՄՏՏ անդամ-պետությունների փոխգործակցությունը Հայաստանի հետ շատ ակտիվ կլինի:

Интервью члена коллегии (министра) по основным направлениям интеграции и макроэкономике Единой экономической комиссии Татьяны Валовой.
Что представляет собой «Дорожная карта» по присоединению Республики Армения к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству?
План мероприятий («дорожная карта») по присоединению РА к ТС и ЕЭП состоит из 20 разделов и включает 262 мероприятия, из которых Армении предстоит выполнить к моменту присоединения к ТС и ЕЭП более 150. Совместно с представителями стран ТС и экспертами ЕЭК проведено больше 30 различных консультаций и семинаров в процессе разработки «дорожной карты» и  я ее оцениваю как весьма прагматичный и качественный документ.
Мероприятия дорожной карты условно можно разделить на три основные группы:
-первая группа мероприятий связана с подготовкой договора о присоединении РА к ТС и ЕЭП, что предполагает присоединение Армении к соглашениям ТС и ЕЭП, а также анализ уже взятых на себя международных обязательств РА.
- вторая группа мероприятий связана с подготовкой соответствующей международным договорам ТС и ЕЭП институциональной базы РА, необходимой для снятия барьеров в торговле.
- и третья группа мероприятий связана с проведением переговоров между РА и странами ТС для определения конкретных условий встраивания РА в рамки регуляций ТС, и это позволит минимизировать риски, а также обеспечит возможность для армянских производителей перестроить свою деятельность в соответствии с правилами ТС с минимальными издержками.
Армения, я знаю, не стала дожидаться утверждения плана мероприятий. Еще до утверждения «Дорожной карты» начались работы по внутриведомственному согласованию 4 технических регламентов. Таможенные службы РА уже в процессе перехода на 10-тизначные коды товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД). Готовятся законопроекты по гармонизации правовой базы РА с действующими в ТС нормативными актами. Созданные правительством РА 22 рабочие группы от разработки дорожной карты уже перешли к изучению подзаконных нормативных документов (как известно, таких документов более тысячи) и реализации других мероприятий по присоединению РА к ТС и ЕЭП. Мы очень довольны взаимодействием с армянскими коллегами.
В своем вступительном слове на заседании Высшего Евразийского экономического совета в узком составе 24 декабря с.г. президент Казахстана Н.Назарбаев сказал об особом  мнении Казахстана в отношении утверждения «Дорожной карты» РА. О каком особом мнении идет речь?
Как вы знаете, президент Казахстана во вступительном слове отметил подготовленность Армении ко вступлению в ТС и ЕЭП и вместе с тем упомянул о нагорно-карабахском конфликте. По итогам обсуждения президент Казахстана вместе с другими участниками заседания Высшего Евразийского экономического совета подписал решение об одобрении «дорожной карты». От Казахстана иных документов не поступало.
Хотела бы особо подчеркнуть, что ТС и ЕЭП – это экономические структуры. У нас нет никаких планов по созданию политического союза, соответственно, вступление Армении в ТС и ЕЭП никоим образом не затрагивает хода урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
В целом, по итогам конструктивного обсуждения на уровне президентов можно констатировать, что Армения приближается к ТС и ЕЭП очень быстрыми темпами: от момента первого заявления о намерении присоединиться до подписания «дорожной карты» прошло меньше четырех месяцев. Для сравнения - «дорожную карту» Киргизии обсуждаем более двух лет. Надеюсь, что взаимодействие государств – членов ТС и ЕЭП с Арменией будет очень активным.