Մարտի 16-ին լրանում է Հայկական ԽՍՀ Ժողովրդական ճարտարապետ, Ստալինի մրցանակի 2-րդ աստիճանի դափնեկիր, Երեւանի հանճարեղ հատակագծի հեղինակ Ալեքսանդր Թամանյանի 138-ամյակը։ Ճարտարապետը ծնվել է 1878թ. Եկատերինոդարում, հիմա՝ Կրասնոդար։ 1904թ. ավարտել է Պետերբուրգի Գեղարվեստի կայսերական ակադեմիան։
Նրա քրոջ եւ ընկեր Եվգենի Շրետերի պատմելով՝ դեռեւս Ակադեմիայում ուսանելու տարիներին Թամանյանը, նայելով հնագույն հուշարձանների գծագրերն ու լուսանկարները, ցանկություն էր հայտնում աշխատել պատմական հայրենիքում։
Ճարտարապետական գործունեության 30 տարիների ընթացքում նրան հաջողվել է հետք թողնել ոչ միայն Երեւանի, այլ նաեւ Սանկտ Պետերբուրգի եւ Մոսկվայի պատմության մեջ։ Ռուսաստանում Թամանյանի աշխատանքներից հատկապես հայտնի են Մոսկվա քաղաքի Նովինսկի բուլվարի վրա Սերգեյ Շչերբատովի տունը (1911—1913), որն արժանացել էր Մոսկվայի լավագույն տուն կոչմանը, Վ.Ա. Սեմյոնովի եւ այլ ճարտարապետների հետ համատեղ երկաթուղիների ծառայողների Քաղաք-պարտեզի նախագիծը, այդ թվում՝ տուբերկուլյոզի սանատորիան եւ մերձմոսկվայում Պրոզորովսկայայի կայարանում (Կրատովո) երկաթբետոնե կամուրջը եւ Լյուբերցիում Կազանի երկաթուղային կենտրոնական դեպոն։
Ճարտարապետը  ջերմ հարաբերություններ էր պահպանում ոչ միայն ցեխի գործընկերների, այլեւ ժամանակակից գործիչների հետ։ Նրանցից ոմանց հետ նա նամակագրական կապ է ունեցել՝ կիսելով իր մտքերն ու ապրումները։
NEWS.am-ն ներկայացնում է ճարտարապետի եւ գեղանկարիչ Մարտիրոս Սարյանի, ճարտարապետ Նիկոլայ Լանսերեի, իշխան Սերգեյ Շչերբատովի, երկաթուղային գործիչ Նիկոլայ ֆոն Մեկկի ու ճարտարապետ Ալեքսեյ Շչուսեւի միջեւ մինչ այժմ չհրապարակված նամակագրությունից որոշ հատվածներ:
Հարգելի՛ Կոլյա,
Մի մերժի՛ր խնդրանքս եւ ուղերձս ստանալուց հետո մտի՛ր հնավաճառ Կրուտիկովի խանութը (կարծես թե), այնտեղ բյուրեղապակյա ջահեր կան Empire (?) ոճով։ Արժե՞ դրանք գնել Ալեքսանդր 1-ի ժամանակներից մնացած՝ Կոստրոմայի Պալատական ժողովի հնագույն սրահի համար։ Պատասխանը հեռագրիր։
Համբուրում եմ, քո՝ Շուրա
Մայիս 1943թ.
Վլադիմիր Շչուկոն, Վասիլի Սոկոլովը, Ալեքսանդր Թամանյանը եւ Նիկոլայ Լանսերեն
Հարգելի՛ Ալեքսանդր Իվանովիչ,
Որքան երջանիկ եմ, որ Ձեր աշխատանքն արժանացել է Մոսկվայի բարցր գնահատականին։ Սեփականության բացարձակ որեւէ զգացումից անկախ, Ձեր տունը համարում եմ նոր Մոսկվայի ամենագեղեցիկ շինություններից մեկը։
Անկեղծ հարգանքներով՝ Ս. Շչերբատով
Զատիկ, Մոսկվա
Ալեքսանդր Թամանյանը՝ իշխան Սերգեյ Շչերբատովի հետ. ծաղրանկար
Հարգելի՛ Մարտիրոս Սերգեեւիչ,
«Հայաստանի մշակութային որդիների» պարտքի մասին Ձեր մտքերն ու զգացմունքները ինձ խորապես համակրելի են ու հարազատ։ Անտարակույս, Հայաստանում ստեղծագործական աշխատանքին պետք է գործուն մասնակցություն ունենան նրա բոլոր մշակութային որդիները։ Հանուն այդ գաղափարի՝ դեռ 1919թ. ես եկա Հայաստան։ Ես հույս ունեմ շուտով նորից աշխատել նրա համար։ Ուժերիս մնացորդները մեր ազգային մշակույթին նվիրաբերելուց բացի, ես այլ ցանկություն չունեմ։
Ա. Թամանյան
Թավրիզ
1922թ. փետրվարի 5
Երեք օր է՝ Վենետիկում եմ։ Սա յուրօրինակ ֆանտաստիկ քաղաք-թանգարան է, որը տարվա մեջ 8 ամիս կուրորտային կյանքով է ապրում, իսկ 4 ամիս ձմեռային քուն  մտնում՝ նոր սեզոնի սպասումով։ Հիմա այստեղ անգլիացիներ են եւ գերմանացիներ, այդ հավերժական ճանապարհորդները։ Առաջինները ժամանել են ըստ երեւույթին արեւի տակ տաքանալու եւ լողալու համար, իսկ երկրորդները՝ էժան կյանքի հետեւից, քանի որ այստեղ կյանքն ավելի էժան է, քան Գերմանիայում։ Նկարները սպասում ենք վաղը, ռուսական տաղավարը շատ փոքր է, իսկ նկարները՝ շատ, չգիտեմ, թե ինչպես է լինելու։ Շրջել եմ ցուցահանդեսով, շատ հետաքրքիր են իտալական, ֆրանսիական եւ բելգիական բաժինները, մնացածները թույլ են։
Ողջույններ էրիվանցիներին, ողջույններ Կամիլա Մատվեեւնային եւ երեխաներին։
Ձեր՝ Մ. Սարյան
1924 – 3/VI
Մարտիրոս Սարյանը, Ալեքսանդր Թամանյանը, Միքայել Մազմանյանը
Ճակատագրին հաճելի է լինելու մեզ թույլ տալ, որ փոքրիկ խրճիթ կառուցենք մեր սեփական բնակության համար։
Շատ ենք ուզում ապրել գեղեցիկ տան մեջ, այն էլ, այնպիսի տան, որը մշտապես կհիշեցներ մեզ մեր համատեղ աշխատանքի մասին եւ կգերեր գեղեցկությամբ, որին կձուլվի ավանում Ձեր ստեղծագործությունը։
Ամուր գրկում եմ Ձեզ
Անկեղծ Ձեր՝ Ն.Կ. Մեկկ
1/IX – 25
Ալեքսանդր Թամանյանը՝ կնոջ՝ Կամիլա Թամանյանի (Էդվարդս) հետ
Շատ շնորհակալ եմ ժամանելու հրավերի համար եւ խնդրում եմ ինձ նախապես տեղյակ պահել, թե երբ է պետք ժամանել։
Ուղարկում եմ Ձեզ «Իզվեստիայի» այսօրվա հատվածը, որտեղ Մարիետա Շահինյանն այնքան տաղանդավոր կերպով նկարագրել է Հայաստանն ու մասնավորապես Ձեզ։
Ձեր՝ Ա. Շչուսեւ
Մոսկվա, 6 հուլիսի, 1926թ.
Նամակները գործակալությանն է տրամադրել ճարտարապետի ծոռը՝ Ալեքսանդր Թամանյանի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Թամանյանը:

16 марта исполняется 138 лет со дня рождения Народного архитектора Армянской ССР, лауреата Сталинской премии второй степени, автора генерального плана Еревана Александра Таманяна. Архитектор родился в Екатеринодаре, ныне Краснодар, в 1878 году. В 1904 он году окончил архитектурное отделение Императорской Академии художеств в Петербурге.
По словам одной из сестер Таманяна, уже в годы обучения в Академии он, просматривая чертежи и фотографии древних памятников, выказывал желание работать на исторической родине.
Так за 30 лет архитектурной деятельности ему удалось оставить след не только в истории Еревана, но и Санкт-Петербурга и Москвы. Наиболее известные из работ Таманяна в России –  дом князя Сергея Щербатова на Новинском бульваре в Москве (1911—1913), удостоенный звания лучшего дома Москвы этого года, совместный с В.А. Семеновым и другими архитекторами проект Города-сада для служащих железной дороги, а также туберкулёзный санаторий и железобетонный мостик на станции Прозоровская (ныне Кратово) под Москвой и центральное депо Казанской железной дороги в Люберцах.
Зодчий поддерживал теплые отношения не только с коллегами по цеху, но и другими видными деятелями своего времени. С некоторыми из них он переписывался, делясь некоторыми мыслями и переживаниями.
Новости Армении – NEWS.am представляет отрывки из ранее неопубликованных писем архитектора с художником Мартиросом Сарьяном, архитектором Николаем Лансере, князем Щербатовым, предпринимателем и железнодорожным деятелем Николаем фон Мекком и архитектором Алексеем Щусевым.
Дорогой Коля!
Не откажи, по получении сего послания, заглянуть в магазин антиквара Крутикова (кажется), там есть люстры из хрусталя в стиле Empire (?). Cтоит ли их приобрести для старинной залы времени Александра I в Костромском Дворянском собрании? Ответ телеграфируй.
Целую, твой Шура
Май 1913 г.
Владимир Щуко,  Василий Соколов, Александр Таманян и Николай Лансере
Дорогой Александр Иванович!
Как я счастлив, что Ваш труд получил большую оценку Москвы. Независимо от какого-либо чувства собственности нахожу Ваш дом самым красивым зданием новой Москвы.
С.Щербатов
Пасха, Москва
Александр Таманян, с князем Сергеем Щербатовым. Карикатура
Дорогой Мартирос Сергеевич!
Ваши чувства и мысли в отношении долга «культурных сынов Армении» глубоко симпатичны и близки мне. Бесспорно, в созидательной работе в Армении должны принять деятельное участие все ее культурные сыны. Во имя этой же идеи еще в 1919 году я приехал в Армению. Я надеюсь вскоре поработать для нее опять; у меня нет другого желания, как отдать остатки моих сил нашей национальной культуре.
А. Таманян
Тавриз
1922 г. Февраль 5 дня
Третий день в Венеции, это своеобразный фантастический город-музей, который живет 8 месяцев в году курортной жизнью, а четыре месяца пребывает в зимней спячке в ожидании нового сезона. Сейчас здесь англичане, немцы – эти вечные путешественники, первые приехали, по-видимому, погреться на солнце и покупаться, а вторые на дешевую жизнь, ибо здесь жизнь значительно дешевле, чем в Германии. Картины ждем завтра, павильон русский очень маленький, а картин много, не знаю, как будет. Прошел по выставке, очень интересен итальянский отдел, французский и бельгийский, остальные слабы.
Привет Эриванцам, привет Камилле Матвеевне и деткам.
Ваш М.Сарьян
1924 – 3/VI
Мартирос Сарьян, Александр Таманян, Микаэл Мазманян
Судьбе угодно будет позволить нам построить маленькую хибарку для нашего собственного жилья.
Уж очень хочется побаловать себя жизнью в очень красивом здании, к тому же в таком, которое бы постоянно напоминало бы нам о нашей совместной работе и дразнило бы той красотой, в которую могло бы вылиться Ваше творение в поселке.
Крепко Вас обнимаю,
Н.К.ф.Мекк
1/IX – 25
Александр Таманян с супругой  Камиллой Таманян (Эдвардс)
Очень благодарен за приглашение приехать в сентябре и прошу известить меня заранее, когда надо прибыть. Посылаю Вам сегодняшнюю вырезку из «Известий», где Мариэтта Шагинян так талантливо описала Армению и в частности Вас.
Ваш А.Щусев
Москва
6 июля 1926 г.
Письма агентству предоставлены Айком Таманяном, правнуком архитектора, директором музея-института Александра Таманяна.