Ճապոնիայի տիեզերական գործակալությունը (JAXA) հունվարի 24-ին արձակել է H-2А տանող հրթիռը, որն ուղեծիր է դուրս բերել ռազմական նշանակության առաջին արբանյակը՝ «Կիրեմակի-2»-ը: Այս մասին հայտնում է «Սինհուա»-ն:
H-2А հրթիռի մեկնարկից 30 րոպե անց նրանից անջատվել է «Կիրեմակի-2»-ը, որը հաղորդակցության նպատակներով կարող են օգտագործել երկրի ցամաքային, ռազմածովային եւ ռազմաօդային ուժերը:
Նախկինում արձակված քաղաքացիական նշանակությամբ արբանյակների համեմատությամբ, այս սարքն օժտված է մեծ ծավալի տեղեկությունների ընդունման եւ մշակման արագության ավելի բարձր բնութագրերով: Արբանյակի ծառայության ակնկալվող ժամկետը 15 տարի է:
Այն Ճապոնիայի Պաշտպանության նախարարությունում ռազմական նշանակության առաջին արբանյակն է: «Կիրեմակի-1»-ը եւ «Կիրեմակի-3»-ը համապատասխանաբար 2018 եւ 2020 թվականներին կարձակվեն երրորդ երկրների տանող հրթիռներով:

Японское космическое агентство (JAXA) 24 января запустило ракету-носитель H-2А, которая вывела на орбиту первый спутник военного назначения «Кирэмаки-2», передает Синьхуа
Ракета H-2А стартовала в 16:44 по местному времени с космодрома Танэгэсима в префектуре Кагосима на юге страны, спустя 30 минут после запуска от ракеты отделился спутник «Кирэмаки-2». Данный аппарат может использоваться сухопутными, военно-морскими и военно-воздушными силами страны в коммуникационных целях.
В сравнении с ранее запускаемыми японским Министерством обороны спутниками гражданского назначения, данный аппарат обладает повышенными характеристиками скорости приема и обработки больших объемов информации. Ожидаемый срок службы - 15 лет.
«Кирэмаки-» станет первым спутником военного назначения на службе Министерства обороны Японии. «Кирэмаки-1» и «Кирэмаки-3» будут запущены при помощи ракетоносителей третьих стран в 2018 и 2020 годах соответственно.