Ալավերդիի պղնձաձուլական գործարանի ճակատագիրը շարունակում է անորոշ մնալ. Կառավարության բանակցությունները «Վալլեքս» ընկերության եւ ՎՏԲ բանկի հետ դեռեւս արդյունք չեն տալիս։
NEWS.am–ի հետ զրույցում փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը նկատեց, որ իրենք չեն կարող կողմերից որեւիցե մեկին որեւէ բան պարտադրել, կարող են միայն միջնորդել, ինչն էլ արել են։
«Կան խնդիրներ, դժվարություններ կան, որովհետեւ շատ մեծ թեմա է, երկու կողմից էլ առաջարկներ, փոփոխություններ են լինում, մեզնից կախված բան չկա։ Պետք է մանրամասն ուսումնասիրել, որ հետագայում խնդիրներ չլինեն»,– ասաց Վարագ Սիսեռյանը։
Կառավարության ներկայացուցիչը շեշտեց, որ ինչ լուծում էլ տրվի, դա ժամանակավոր է լինելու։ Հիշեցնենք, որ Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի տնօրինությունը լուրջ ֆինանսական խնդիրների առջեւ է կանգնած: Հոկտեմբերի 19–ին ընկերությունը պաշտոնապես կասեցրել է իր գործունեությունը։ Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ գործարանն արդեն հանդիսանում է ՎՏԲ-Հայաստան բանկի սեփականությունը: Այս տեղեկությունը բողոքի ալիք եւ անհանգստություն է առաջացրել գործարանի աշխատակիցների մոտ:
Վերջիններս Կառավարությանն առաջարկ-պահանջներ են ներկայացրել, որոնցից մեկն այն է, որ արտանետումների թույլատրելի ծավալը բարձրացնեն: Այս պահի դրությամբ գործարանն իրավունք ունի արտանետելու մոտ 6000 տոննա ծծմբային անհիդրիդ, սակայն արտանետում է 33 000 տոննա: Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից տեսչական մարմնի ստուգումներից հետո գործարանը տուգանվել էր 380 մլն դրամով:

Существуют проблемы, трудности, потому что это очень охватывающий вопрос. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am руководитель офиса и.о. вице-премьера Правительства Тиграна Авиняна Вараг Сисерян, говоря о дальнейшей судьбе Алавердинского медеплавильного комбината, которая все еще продолжает оставаться неопределенной.
Переговоры Правительства с компанией «Валлекс» и Банком ВТБ пока не дают никаких результатов. По словам Сисеряна, они не могут ничего обязать ни одной из сторон и выступают в роли посредника. «Существуют проблемы, трудности, потому что это очень большая тема, с обеих сторон бывают предложения, изменения, от нас ничего не зависит. Надо все детально изучить, чтобы в дальнейшем не было проблем», - обтекаемо сказал чиновник, добавив, что какое бы решение не было найдено, все равно оно будет временным.
Напомним, что руководство Алавердинского медеплавильного комбината столкнулось с серьезными финансовыми проблемами. 19 октября компания официально приостановила свою деятельность. Правительству были представлены предложения, одно из которых сводится к увеличению лимита выброса вредных веществ в атмосферу. В настоящее время завод имеет право выброса около 6000 тонн диоксида серы, тогда как объем выброса составляет 33000 тонн. По итогам проверок инспекционного органа охраны природы и недр Министерства экологии Армении комбинат был оштрафован на 380 млн. драмов, в результате чего и встал. Сотрудники предприятия стали получать уведомления об увольнении.