ԱՄՆ շտաբերի պետերի միացյալ կոմիտեի ղեկավար, գեներալ Ջոզեֆ Դանֆորդը հուսով է, որ Վաշինգտոնը Թուրքիայի հետ, նրա կողմից ՀՕՊ С-400 ռուսական համակարգեր գնելու հետ կապված, վեճը կարգավորելու միջոց կգտնի։ Այս մասին նա հայտարարել է՝ մեկնաբանելով Reuters-ի հաղորդագրությունը, թե Պենտագոնը կարող է շուտով դադարեցնել առաջատար F-35 կործանիչների մատակարարումը Թուրքիային։
Թուրքիան F-35-երի մշակման ծրագրի մասնակիցներից է եւ մի շարք բաղադրիչներ է արտադրում այդ մեքենայի համար։ Ավելի վաղ Անկարան հայտարարել էր, որ մտադիր է մինչեւ 100 հատ նման ինքնաթիռ գնել։ Առաջին երկուսը թուրքական կողմին փոխանցվել էին 2018թ․ հունիսին՝ օդաչուներին եւ տեխնիկական անձնակազմին Լյուկի (Արիզոնա նահանգ) ԱՄՆ ՌԾ ուժերի բազայի վրա սովորեցնելու համար։Ենթադրվում է, որ օդաչուների վարժանքների ծրագրի ավարտից հետո այդ երկու F-35-ը կուղարկվեն Թուրքիա։ Դա, հավանաբար, տեղի կունենա այս տարվա նոյեմբերին։
Չնայած С-400-ների հետ կապված ԱՄՆ-ի դժգոհությանը եւ հնարավոր պատժամիջոցների մասին նախազգուշացումներին, Անկարան հայտարարել է, որ չի հրաժարվի ռուսական համակարգերից, որոնք Թուրքիային կմատակարարվեն մինչեւ այս տարվա վերջը։

He commented on Turkey’s decision to purchase Russia’s S-400 air defense system as well as on the reports that U.S. might suspend the supplies of F 35 fighter jets to Ankara, Reuters reported.
General Joseph Dunford, the chairman of the U.S. Joint Chiefs of Staff, said: “Both the executive branch of our government and legislative branch of our government are going to have a hard time reconciling the presence of the S-400 and the most advanced fighter aircraft that we have, the F-35.”
Turkey is manufacturing elements for F-35 fighter jets. Earlier Ankara said they are going to but up to 100 jets, and the first two were handed over to Turkey in June 2018. It was supposed that two F-35 jets would be sent to Turkey as soon as the pilots complete their trainings, that is in November 2019.
Despite U.S. discontent and warnings about possible sanctions, Turkey said they would not reject S-400 deal with Russia.