Ամեն տարի հուլիսի 11-ին քաղցրավենիքի սիրահարները նշում են Շոկոլադի համաշխարհային օրը (World Chocolate Day): Այս համեղ տոնը հորինել եւ առաջին անգամ անցկացրել են ֆրանսիացիները՝ 1995 թվականին:
Համարվում է, որ առաջինը ացտեկներն են սովորել շոկոլադ պատրաստել։ Նրանք այն անվանում էին «աստվածների սնունդ»: Իսպանացի նվաճողները, որոնք առաջին անգամ բերել են այն Եվրոպա, քաղցրավենիքը «սեւ ոսկի» են անվանել եւ այն օգտագործել են ֆիզիկական ուժն ու դիմացկունությունը ամրապնդելու համար:
Որոշ ժամանակ անց Եվրոպայում շոկոլադի օգտագործումը սահմանափակվել է միայն արիստոկրատական շրջանակներով: Միայն 20-րդ դարի սկզբին արդյունաբերական արտադրության հետ շոկոլադը կարողացել են վայելել նաեւ արիստոկրատիային չպատկանող մարդիկ։
Շոկոլադի օրը տարբեր երկրներում անցկացվում են փառատոներ եւ այս քաղցր տոնին նվիրված այլ միջոցառումներ: Հատկապես հետաքրքիր է այդ օրը այցելել գործարաններ, կամ հրուշակեղենի ձեռնարկություններ, որոնք արտադրում են շոկոլադեղեն: Այստեղ է, որ բոլոր ցանկացողներին պատմում են, թե ինչպես եւ ինչից է շոկոլադը պատրաստվում, անցկացվում են տարբեր մրցույթներ եւ համտեսումներ, շոկոլադե արտադրանքների ցուցահանդեսներ եւ նույնիսկ վարպետաց դասեր, որտեղ կարող եք փորձել ձեզ շոկոլադ պատրաստողի դերում։

Ежегодно 11 июля любители сладкого отмечают Всемирный день шоколада (World Chocolate Day). Этот вкусный праздник был придуман и впервые проведён французами в 1995 году.
Есть мнение, что первыми научились делать шоколад ацтеки. Они называли его «пищей богов». Испанские конкистадоры, которые впервые доставили его в Европу, окрестили лакомство «черным золотом» и использовали для укрепления физических сил и выносливости.
Несколько позже потребление шоколада в Европе ограничивалось лишь аристократическими кругами. Лишь в начале 20-го века с появлением промышленного производства шоколадом смогли насладиться и люди, не относящиеся к аристократии.
В  День шоколада в разных странах проходят фестивали и другие мероприятия, посвященные этому сладкому празднику. Особенно интересно побывать в этот день на фабриках, заводах или в кондитерских, изготавливающих шоколад и его производные. Именно здесь всем желающим рассказывают как и из чего готовится шоколад, проводят всевозможные конкурсы и дегустации, выставки произведений из шоколада и даже мастер-классы, где можно попробовать себя в роли шоколатье.