«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, ներկայումս «Երեւան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում պահվող Նիկոլ Փաշինյանի՝ Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթացող դատավարությանը դեկտեմբերի 4-ին դատարանն ավարտեց քր.գործում առկա տեսաերիզների հետազոտումը: Ընդ որում, ինչպես NEWS.am-ի հետ զրույցում պարզաբանեց Փաշինյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը, տեսաերիզներում Փաշինյանի մեղքն ապացուցող որեւէ կադր չկար:
Կադրերից մեկում հստակ երեւում է, թե ինչպես է սկսվել 2008թ. մարտի 1-ին Երեւանի քաղաքապետարանի մոտ ոստիկանների եւ ցուցարարների բախումը. ոստիկաններից մեկը մահակով միտումնավոր հարվածեց քաղաքացիներից մեկին՝ ընդհարում հրահրելով, մինչդեռ ցուցարարների մի մասը փորձում էր հանդարտեցնել բախումը:
Իսկ Փաշինյանի՝ հրապարակված ելույթներում լսվում էր միայն, թե ինչպես է նա փորձում հանդարտեցնել լարված բազմությանը, ավելին, հայտարարում է, որ ցուցարարները թալանի հետ որեւէ կապ չունեն, «դրանք Ռոբերտ Քոչարյանի լակոտներն են»: Ի դեպ, կադրերից էլ անգամ պարզ դարձավ, որ այդ օրը տեսանկարահանում իրականացնող օպերատորներին հստակ հրահանգ է տրվել նկարել միայն Փաշինյանին, բայց բոլոր կադրերում նրա մեղքն ապացուցող հակաօրինական ոչինչ չկար:
Ի դեպ, 2008թ. մարտի 1-ի կադրերում Նիկոլ Փաշինյանը հրահանգում էր մարդկանց առաջ չգնալ եւ ընդհարման մեջ չմտնել ոստիկանության հետ: Ամենացնցողը, ըստ պաշտպանների, մեղադրող Կորյուն Փիլոյանի մեկնաբանությունն էր, թե "Փաշինյանը ցանկացել է այդ խոսքերով ազատվել հետագա պատասխանատվությունից: «Հետեւաբար ինքն էլ ընդունեց, որ տեսաերիզները արդարացնող ապացույցներ են, ոչ մեղադրող»,- նկատեցին պաշտպանները:
Տեսաերիզների դիտումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ միջնորդություն ունի անելու՝ նոր վկաների հարցաքննելու եւ գործում նոր ապացույցներ ներգրավելու մասին, եւ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը դատական նիստը հետաձգեց մինչեւ դեկտեմբերի 7-ը:

4-го декабря на очередном заседании суда по делу главного редактора газеты «Айкакан жаманак», ныне содержащегося в УИУ «Ереван-Кентрон», Никола Пашиняна было завершено изучение наличествующих в деле видеоматериалов. Как сообщила в беседе с Новости Армении NEWS.am адвокат Пашиняна Лусине Саакян, в заснятом материале не было ни одного кадра, доказывающего вину Пашиняна.
Зато один из кадров ясно демонстрировал прецедент, ставший причиной столкновения полицейских и митингующих 1-го марта 2008-го года у мэрии Еревана. Полицейский ударил дубинкой одного из собравшихся, с чего все и началось, тогда как часть демонстрантов пыталась умиротворить стороны.
Тем временем, в публичных выступлениях Пашиняна слышалось лишь, как он пытается успокоить напряженные массы, объявляет, что демонстранты не имеют ничего общего с грабежом – «это пацаны Роберта Кочаряна». На демонстрируемых в суде кадрах не было ничего противозаконного, доказывающего вину Пашиняна. На кадрах, заснятых 1-го марта 2008-го года, Никол Пашинин призывал людей не идти вперед и не вступать в столкновение с полицией. Однако, на взгляд стороны защиты, самыми вопиющими были комментарии обвинителя Корюна Пилояна, заявившего, что «Пашинян хотел этими словами освободиться от дальнейшей ответственности». «Следовательно, он тоже принял, что видеоматериалы – доказательства не обвиняющие, а оправдательные», — отметили защитники.
После просмотра видеокассет Никол Пашинин заявил, что хочет выступить с ходатайством допроса новых свидетелей и внесения в дело новых доказательств. Судья Мнацакан Мартиросян отложил судебное заседание до 7-го декабря.