Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ՑԱԽԱԼ) պատրաստվում է առաջիկայում ընդլայնել Լիբանանում իր ռազմական գործողության մասշտաբները։ Դրա մասին հայտնում է CNN-ը՝ հղում անելով իսրայելական աղբյուրին։ Ըստ նրա՝ այս քայլերը «համակարգվում են Միացյալ Նահանգների հետ»։
Բացի դրանից, ՑԱԽԱԼ-ը պնդում է Բեյրութի ուղղությամբ ավիահարվածների վերսկսման վրա՝ այնտեղ տեղակայված «Հըզբոլլահ» խմբավորման բարձրաստիճան առաջնորդներին ոչնչացնելու նպատակով, հավելել է աղբյուրը։
Ըստ նրա՝ անցումն ավելի ագրեսիվ ռազմական ռազմավարության պայմանավորված է «Հըզբոլլահից» եկող անօդաչուների սպառնալիքին հակազդելու անհրաժեշտությամբ։ Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է օպտիկամանրաթելային դրոններին՝ նոր սպառնալիք, որի դեմ Իսրայելն առայժմ դժվարանում է արդյունավետորեն պայքարել։

Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) готовится в ближайшее время расширить масштабы своей военной операции в Ливане. Об этом сообщает CNN со ссылкой на израильский источник. По его словам,  данные шаги «координируются с Соединенными Штатами».
Кроме того, ЦАХАЛ настаивает на возобновлении авиаударов по Бейруту с целью ликвидации находящихся там высокопоставленных лидеров группировки «Хезболла», добавил источник.
По его словам, переход к более агрессивной военной стратегии обусловлен необходимостью противодействовать исходящей от «Хезболлы» угрозе беспилотников. Речь идет в том числе о волоконно-оптических дронах — новой угрозе, с которой Израилю пока трудно эффективно справляться.