Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն Շմուել Բեն Էզրային նշանակել է ազգային անվտանգության նոր խորհրդական և Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավար, հայտնում է Times of Israel-ը։
Ինչպես հայտնում է վարչապետի գրասենյակը, Բեն Էզրան երկրի պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում ունի ավելի քան 30 տարվա աշխատանքային փորձ։ Պաշտոնական հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ նա «ղեկավարել է «Arrow 3» հակահրթիռային համակարգի որսացող հրթիռի նախագծի մշակումը և Իսրայելի պաշտպանության մրցանակի դափնեկիր է»։
Բեն Էզրան այս պաշտոնում կփոխարինի Գիլ Ռայխին, որը ազգային անվտանգության խորհրդականի պարտականությունները կատարում էր իր նախորդի՝ Ցախի Հանեգբիի հրաժարականից հետո։ Վերջինս պաշտոնից ազատվել էր հոկտեմբերին՝ Գազայի պատերազմի ընթացքում քաղաքականության հարցերի շուրջ վարչապետի հետ ունեցած տարաձայնությունների մասին հաղորդումների ֆոնին։

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху назначил Шмуэля Бен Эзру новым советником по национальной безопасности и главой Совета национальной безопасности, сообщает Times of Israel.
Как сообщает канцелярия премьер-министра, Бен Эзра обладает более чем 30-летним опытом работы в сфере обороны и безопасности страны. В официальном заявлении подчёркивается, что он «возглавлял разработку проекта перехватчика противоракетной системы «Arrow 3» и является лауреатом Премии обороны Израиля.
Бен Эзра сменит на этом посту Гила Райха, который исполнял обязанности советника по нацбезопасности после отставки его предшественника Цахи Ханегби. Последний был снят с должности в октябре на фоне сообщений о разногласиях с премьер-министром по вопросам политики в период войны в Газе.