Հունիսի 17-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կլաուդիա Բուշին։ Այս մասին NEWS.am–ին տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ-ից:
Այցի շրջանակում դեսպան Կլաուդիա Բուշը Գերմանիայի դաշնային կառավարության անունից պաշտպանության նախարարությանը փոխանցել է 16 ձյունագնաց՝ ՀՀ զինված ուժերի տեխնիկական միջոցների արդիականացման և կարողությունների զարգացման նպատակով։
Դեսպանը նշել է, որ Հայաստանն ու Գերմանիան կապված են սերտ հարաբերություններով։ Նա մասնավորապես ընդգծել է, որ 2025 թվականից երկկողմ հարաբերություններն ամրապնդվել են գործընկերության ռազմավարական օրակարգով, որը ստորագրել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Գերմանիայի դաշնային կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը։
Ձյունագնացները կիրառվելու են բարձր լեռնային պայմաններում անձնակազմի և փոքրածավալ, թեթև բեռների փոխադրման նպատակով։ Գերմանիայից ժամանած փորձագետների աջակցությամբ ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմն այս օրերին անցնում է ձյունագնացների շահագործման վերապատրաստում։

First Deputy Minister of Defense, Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia, Lieutenant General Edvard Asryan, on Wednesday received German Ambassador Claudia Busch, at the Ministry of Defense (MoD) of Armenia, the ministry informed Armenian News-NEWS.am.
Within the framework of the visit, Ambassador Busch, on behalf of the German government, presented 16 snowmobiles to the MoD for the purpose of modernizing technical means and developing capabilities of the Armenian Armed Forces.
The ambassador noted that Armenia and Germany are connected by close relations. She particularly emphasized that since 2025, bilateral relations between the two countries have been strengthened by the Strategic Partnership Agenda, which was signed by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and German Chancellor Friedrich Merz.
The aforesaid snowmobiles will be used for the transportation of personnel as well as small and light loads in high mountain conditions. With the assistance of experts from Germany, the personnel of the Armenian Armed Forces are currently undergoing training in the operation of these snowmobiles.