Իսպանիայի նախկին վարչապետ Մարիանո Ռախոյը հայտնվել է սկանդալի կենտրոնում այն հրապարակումից հետո, որում հայտարարել է, թե Ֆրանսիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականում «ֆրանսիացի խաղացողներ չկան», հաղորդում է The Guardian-ը։
Իսպանական El Debate պարբերականի համար գրված՝ Իսպանիայի և Ֆրանսիայի միջև աշխարհի առաջնության սպասվող կիսաեզրափակչին նվիրված սյունակում Ռախոյը նշել է ֆրանսիական թիմի ուժը, սակայն հավելել է. «Պետք է հիշել, որ Ֆրանսիան աշխարհի կրկնակի չեմպիոն է… Նրանք հիանալի թիմ ունեն։ Ընդ որում՝ նրանց մոտ ֆրանսիացի խաղացողներ չկան։ Եվ նրանք շատ լավ են խաղում»։
Այս խոսքերը քննադատության ալիք են բարձրացրել Ֆրանսիայում և Իսպանիայում։ Քաղաքական գործչի ընդդիմախոսները նրան մեղադրել են այն բանում, որ նա կասկածի տակ է դնում խաղացողների ֆրանսիական ինքնությունը՝ նրանց ծագման կամ մաշկի գույնի պատճառով։
Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը հանդես է եկել պատասխանով՝ հայտարարելով, որ որոշ մարդիկ մինչև օրս «երկրին պատկանելությունը չափում են ազգանունով, ծննդավայրով կամ մաշկի գույնով»։
«Մյուսները դա չափում են այս երկրում մեր արմատներով և իրենց ներդրումն ունենալու ցանկությամբ՝ ֆուտբոլ խաղալով, տարեցների մասին հոգ տանելով կամ բիզնես բացելով։ Իսպանիան պատկանում է նրանց, ովքեր սիրում են այն և աշխատում նրա համար, ոչ թե նրանց, ովքեր խայտառակում են այն այլատյաց հայտարարություններով», — գրել է Սանչեսը X սոցիալական ցանցում։
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Լորան Նյունյեսը Ռախոյի հայտարարությունն անվանել է «ամբողջովին անընդունելի»։
«Ֆրանսիան բազմազանության երկիր է, որտեղ յուրաքանչյուր ոք կարող է գտնել իր տեղը», — հայտարարել է նա։
Ֆրանսիայի Սոցիալիստական կուսակցության առաջնորդ Օլիվիե Ֆորը ընդգծել է, որ ազգային հավաքականը բաղկացած է բացառապես Ֆրանսիայի քաղաքացիներից։
«Ֆրանսիան էթնիկ ազգ չէ։ Այն չունի մաշկի գույն կամ կրոն։ Դա քաղաքական ազգ է՝ միավորված հանրապետական արժեքներով», — գրել է նա։
Քննադատները նաև Ռախոյի խոսքերը համեմատել են Պարագվայի մի սենատորի շուրջ վերջերս ծագած սկանդալի հետ, որը ռասիզմի մեղադրանքների էր ենթարկվել ֆրանսիացի ֆուտբոլիստ Կիլիան Մբապեի վրա հարձակումներից հետո։
Վեճի ֆոնին ֆրանսիացի քաղաքական գործիչները կրկին բարձրացրել են այն հարցը, որ բազմամշակութային Ֆրանսիայի հավաքականի հաջողությունները պարբերաբար դառնում են ծայրահեղ աջ շրջանակների կողմից ռասիստական հարձակումների թիրախ։

Former Spanish Prime Minister Mariano Rajoy has found himself at the center of a scandal after saying in a published article that there are “no French players” on the French national football team, The Guardian reports.
In a column for the Spanish outlet El Debate about the upcoming World Cup semifinal between Spain and France, Rajoy acknowledged the strength of the French team but added: “It is worth remembering that France are two-time world champions… They have an excellent team. At the same time, they have no French players. And they play very well.”
These remarks triggered a wave of criticism in France and Spain. The politician’s opponents accused him of casting doubt on the French identity of players because of their origin or skin color.
Spanish Prime Minister Pedro Sánchez responded, saying that some people still “measure belonging to a country by surname, place of birth, or skin color.”
“Others measure it by our roots in the country and our desire to contribute — by playing football, caring for the elderly, or starting a business. Spain belongs to those who love it and work for it, not to those who disgrace it with xenophobic statements,” Sánchez wrote on X.
French Interior Minister Laurent Nuñez called Rajoy’s statement “completely unacceptable.”
“France is a country of diversity, where everyone can find their place,” he said.
French Socialist Party leader Olivier Faure stressed that the national team consists exclusively of French citizens.
“France is not an ethnic nation. It has no skin color or religion. It is a political nation united by republican values,” he wrote.
Critics also compared Rajoy’s words to a recent scandal involving a Paraguayan senator who faced accusations of racism after attacking French footballer Kylian Mbappé.
Amid the dispute, French politicians once again raised the issue that the success of France’s multicultural national team regularly becomes the target of racist attacks from far-right circles.