Ուկրաինան և Եվրոպական Միությունը ստորագրել են առաջին փաստաթուղթը, որը, Վլադիմիր Զելենսկու խոսքով, կդառնա անօդաչուների վերաբերյալ լայնածավալ համաձայնագրի (այսպես կոչված՝ «Drone Deal») հիմքը, հաղորդում է BBC-ն։
Ուկրաինայի նախագահը հայտնել է, որ պայմանագրի կնքման շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Կիև ժամանած Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Այսօր ստորագրվել է առաջին փաստաթուղթը, որը Drone Deal-ի՝ Ուկրաինայի և Եվրամիության միջև պաշտպանական մեծ համաձայնագրի հիմքը կլինի։ Սա իրոք պատմական քայլ է մեր հարաբերություններում։ Իսկ հետագայում մենք ԵՄ-ից ֆինանսական աջակցություն ենք ակնկալում մեր հակաբալիստիկ ծրագրի համար»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Ֆոն դեր Լայենը հստակեցրել է, որ Եվրամիությունը մտադիր է Ուկրաինայում անօդաչուների արտադրությանը ուղղել 1 միլիարդ եվրո՝ այն 90 միլիարդ եվրո ծավալով վարկից, որը ԵՄ-ն տրամադրում է Կիևին։

Ukraine and the European Union have signed the first document which, according to Volodymyr Zelensky, will form a broad agreement on drones (the so-called “Drone Deal”), the BBC reports.
The president of Ukraine said that he had agreed to conclude the deal during a meeting with European Commission President Ursula von der Leyen, who arrived in Kyiv.
“Today there is the first document laying the foundation for the Drone Deal — a major defense agreement between Ukraine and the European Union,” the president of Ukraine said. “This is truly a historic step in our relations. And next we expect financial support from the EU for our anti-ballistic missile program.”
Von der Leyen clarified that the European Union intends to allocate €1 billion for drone production in Ukraine from the €90 billion loan that the EU is providing to Kyiv.