Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիան (ԱՍԵԱՆ) Թուրքիային պաշտոնապես ընդունել է որպես իր 12-րդ երկխոսության գործընկեր, իսկ Գերմանիային ու Կատարին շնորհել է ոլորտային երկխոսության գործընկերոջ կարգավիճակ։
Ֆիլիպինների արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ և ասոցիացիայի արտգործնախարարների 59-րդ հանդիպման նախագահ Թերեզա Լազարոն հայտարարել է, որ այս որոշումները արտացոլում են կառույցի նկատմամբ պահպանվող միջազգային վստահությունը և համապատասխանեցված են «Ասոցիացիայի համայնքի տեսլականը 2045» զարգացման հայեցակարգին։
Գերմանիան նոր կարգավիճակ է ստացել ասոցիացիային ցուցաբերած բազմամյա աջակցության և տարածաշրջանային համայնքի ամրապնդմանը հետագայում ևս աջակցելու պատրաստակամության գնահատման համար։
Կատարի հայտը հաստատվել է դիվանագիտության, զարգացման, հումանիտար աջակցության, կրթության, ինչպես նաև տրանսպորտային ու լոգիստիկ կապվածության ոլորտներում կառույցի հետ աճող համագործակցության շնորհիվ, ինչպես նաև Հարավարևելյան Ասիայում Բարեկամության և համագործակցության պայմանագրին այդ երկրի միանալու կապակցությամբ։
«Այս քայլերը վկայում են ասոցիացիայի նկատմամբ մեր գործընկերների անշեղ վստահության մասին»,- լիագումար նիստի արդյունքներով ընդգծել է Լազարոն։
Բացի այդ, արտգործնախարարները հայտարարություն են ընդունել Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի էսկալացիայի, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև լարվածության կապակցությամբ՝ վերահաստատելով տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության վերաբերյալ ասոցիացիայի անփոփոխ դիրքորոշումը։

Ассоциация государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН) официально приняла Турцию в качестве своего 12-го партнера по диалогу, а также предоставила Германии и Катару статус партнеров по секторальному диалогу.
Секретарь по иностранным делам Филиппин и председатель 59-й Встречи министров иностранных дел АСЕАН Тереза Лазаро заявила, что эти решения отражают сохраняющееся международное доверие к ассоциации и соответствуют концепции развития «Видение сообщества АСЕАН 2045».
Германия получила новый статус в знак признания ее многолетней поддержки АСЕАН и готовности и впредь содействовать укреплению регионального сообщества.
Заявка Катара была одобрена благодаря растущему сотрудничеству с блоком в сферах дипломатии, развития, гуманитарной помощи, образования и транспортно-логистической связности, а также в связи с присоединением страны к Договору о дружбе и сотрудничестве в Юго-Восточной Азии (TAC).
«Эти шаги демонстрируют неизменное доверие наших партнеров к АСЕАН», — подчеркнула Лазаро по итогам пленарного заседания.
Кроме того, главы МИД приняли заявление в связи с эскалацией ситуации на Ближнем Востоке, в частности с напряженностью между США и Ираном, подтвердив неизменность позиции АСЕАН в отношении регионального мира и стабильности.