Ռուսաստանյան երկու կինոնկար՝ Վալերի Տոդորովսկու «Պճնամոլները» եւ Կարեն Շահնազարովի «Հիվանդասենյակ համար 6» ֆիլմերը այս տարի հայտնվել են «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի հավակնորդների լոնգ-լիսթում՝ «Լավագույն օտարերկրյա ֆիլմ» անվանակարգում, հայտնում է Ռուսաստանի հայերի «Երեւան» պարբերականը։
Մրցույթին ներկայացվել են 69 ֆիլմեր՝ աշխարհի տարբեր երկրներից: Հավակնորդների ցանկում է նաեւ Միխայել Հանեկի՝ Կաննի փառատոնի հաղթող «Սպիտակ ժապավեն» ֆիլմը, նաեւ Ժակ Օդիյարի «Մարգարեն» եւ այլ ճանաչված ֆիլմեր:
Հիշեցնենք, որ «Հիվանդասենյակ համար 6» ֆիլմը Ռուսաստանի կողմից ներկայացվել է «Օսկարի»: Հոլիվուդյան ասոցիացիայի մրցանակի հավակնորդների շորթ-լիստը կհրապարակվի դեկտեմբերի 15-ին, իսկ 67-րդ մրցանակաբաշխությունը կկայանա 2010թ. հունվարի 17-ին:
Որոշ մրցանակակիրների անուններն արդեն հայտնի են: Այսպես՝ Մարտին Սկորսեզեն արդեն արժանացել է «Ոսկե գլոբուսի»՝ կինոարվեստում ունեցած ավանդի համար, որը հայտնի է որպես Սեսիլ դե Միլլի մրցանակ:

Две российские картины — «Стиляги» Валерия Тодоровского и «Палата номер 6» Карена Шахназарова — попали в этом году в лонг-лист номинантов на премию «Золотой глобус» в категории «лучший иностранный фильм», сообщает издание армянской диаспоры в России «Ереван».
Всего к участию в конкурсе допущены 69 фильмов из разных стран. Среди претендентов, в частности, картина-победитель Каннского кинофестиваля «Белая лента» Михаэля Ханеке, а также фильм «Пророк» Жака Одияра и другие известные работы.
Напомним, что «Палата номер 6» также выдвинута Россией на соискание премии «Оскар». Шорт-лист номинантов на награду Голливудской ассоциации иностранной прессы будет объявлен 15 декабря, а сама 67-я церемония вручения премий состоится 17 января 2010 года.
Имена некоторых лауреатов уже известны. Так, Мартин Скорсезе удостоен почётного «Золотого глобуса» за вклад в киноискусство, известного также как премия Сесила ДеМилля.