Ռուսաստանյան երկու կինոնկար՝ Վալերի Տոդորովսկու «Պճնամոլները» եւ Կարեն Շահնազարովի «Հիվանդասենյակ համար 6» ֆիլմերը այս տարի հայտնվել են «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի հավակնորդների լոնգ-լիսթում՝ «Լավագույն օտարերկրյա ֆիլմ» անվանակարգում, հայտնում է Ռուսաստանի հայերի «Երեւան» պարբերականը։
Մրցույթին ներկայացվել են 69 ֆիլմեր՝ աշխարհի տարբեր երկրներից: Հավակնորդների ցանկում է նաեւ Միխայել Հանեկի՝ Կաննի փառատոնի հաղթող «Սպիտակ ժապավեն» ֆիլմը, նաեւ Ժակ Օդիյարի «Մարգարեն» եւ այլ ճանաչված ֆիլմեր:
Հիշեցնենք, որ «Հիվանդասենյակ համար 6» ֆիլմը Ռուսաստանի կողմից ներկայացվել է «Օսկարի»: Հոլիվուդյան ասոցիացիայի մրցանակի հավակնորդների շորթ-լիստը կհրապարակվի դեկտեմբերի 15-ին, իսկ 67-րդ մրցանակաբաշխությունը կկայանա 2010թ. հունվարի 17-ին:
Որոշ մրցանակակիրների անուններն արդեն հայտնի են: Այսպես՝ Մարտին Սկորսեզեն արդեն արժանացել է «Ոսկե գլոբուսի»՝ կինոարվեստում ունեցած ավանդի համար, որը հայտնի է որպես Սեսիլ դե Միլլի մրցանակ:

Two Russian films “The Dandies” (Stilyagi) by Valery Todorovsky and “Ward No.6” by Karen Shakhnazarov got short-listed for “Golden Globe” award in “Best Foreign film” category, “Yerevan” Armenian Diaspora paper in Russia reads.
Overall there are 69 films entered the selection process. Inter alia the winner of Cannes festival “White ribbon” by Michael Haneke as well as “Prophet” by Jacques Audiard and others.
“Ward No.6” was also nominated for Oscar by Russia. Shortlist of the nominees for Hollywood Foreign Press Association prize was announced December 15, whereas the 67th ceremony held on January 17, 2010.